Medimagazin logo

'Mucize ilaç' : Bu tıp etiği ve insani açıdan ahlaksızlık

Doktor Öz'ün diyet ilaçlarını "Mucize" diye övdüğü gerekçesiyle ABD Senatosu'na ifade vermek zorunda kalması, uzmanlarca yorumlandı: "Zayıflamada mucize yoktur. Bu tıp etiği ve insani açıdan ahlaksızlık"
Kaynak: SABAH - GÜL KİREKLO
 'Mucize ilaç' : Bu tıp etiği ve insani açıdan ahlaksızlık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'de yaşayan kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz, kendi sunduğu televizyon programında diyet ilaçlarını çıkar amacıyla "mucize ilaç" diye övdüğü gerekçesiyle ABD Senatosu'nda ifade verdi. Öz, adını kullanan kişilerle Türkiye'de de hukuki mücadele verdiğini belirterek "Bu dolandırıcılık herkese olduğu gibi bana da büyük zarar veriyor" dedi. "Sen de denemelisin", "Öz'ün tavsiyesiyle" ve "Öz'ün son keşfi" gibi sloganlarla satışı yapılan zayıflama ürünleri ise hala internette pazarlanıyor. Peki Türkiye'de uzmanlar "mucize ilaç" yaklaşımı için ne diyor:


Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Bülent Deniz: Yasaya açıkça aykırı. Aldatıcı reklamlar. Tıp etiği ve insani açıdan ahlaksızlık. "Sizi zayıflatacak" diyor ama ilaçla ilgili bilimsel rapor yok. Bu da tüketicinin zarar görmesi demek. Ayıplı ürün kapsamına da giriyor. İnsanlar bu ilaçlarla ölebiliyor. Kişilere tazminat hakkı doğuyor. Vatandaş bu vaatler karşısında kendini koruyamıyorsa devletin devreye girmesi gerek.

'DOLANDIRICILIK YAPILIYOR'
Genel Cerrah Doç. Dr. Halil Coşkun: Hiç bir hekimin medikal olmayan, onay verilmemiş bir ilacı sunması etik açısından doğru değil. Dr. Öz'ün görüntüsünü alıp 'Bunu önerdi 'diye dolandırıcılık yapılıyor Türkiye'de.
Diyetisyen Gürsel Doğan: Doktorlar bir ürünü pazarlama yoluna gitmemeli. Zayıflamada mucize ilaç diye bir şey yoktur. Kilo vermenin temel şartı sağlıklı baslenme, spor yapma ve bol sıvı alabilmekte yatar.

mehmet öz
senato
mucize ilaç
savunma
tıp etiği
Yorum (2)
esatb
ya dolandırıcıların borazanı ya da kendisi dolandırıcı. bunun gibileri ülkemizde de çok (bkz otçu, çöpçü ve mesleği olmadığı halde diyetisyenliğe soyunanlar-ister pratisyen,isterse de prof olsun). herhalde bu tür düzenbazlıklar bizim insanımıza özgü ki gidip Allahın Amerikasında da aynı herzeleri yiyorlar..
0
Cevapla
Kaan Karacagöz
Dr. Öz'ün senatodaki ifadesini tam okumadan çevirmeden neden yazı yayınlıyorsunuz. Tam okunursa Dr. Öz'den yamuk işlere bulaşmaması-şaklabanlık yapmaması da ifade ediliyor. İyi okuyup yorumlamak gerekir!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir