Medimagazin logo

Muayene ücretlerine zam geldi

SGK hasta muayene ücretlerine yüzde 20 ile yüzde 60 oranında zam yaptı. Devlet hastanelerine gidenlerin muayene ücretleri 5 liradan 6 liraya, özel hasteneye gidenlerin muayene ücretleri ise 12 liradan 15 liraya yükseltildi.
Kaynak: Hürriyet
Muayene ücretlerine zam geldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Emeklilerin maaşından kesilen, çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım paylarına SGK zam yaptı. Hastaların daha önce 5 lira verdikleri devlet hastanelerine ait muayene ücreti yüzde 20 arttırılarak 6 liraya, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira, yüzde 40 artış yapılarak 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise yüzde 60 artışla 5 liradan 8 liraya yükseltildi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, muayene ücretlerine yüzde 20 ila 60 oranında zam yapılmasının ülkenin ekonomik koşullarına aykırı olduğunu belirterek, "Artık muayene ücreti tahsildarlığı yapmaktan bıktık" dedi. Saydan açıklamasının devamında, "Vatandaşlarımız, devlet ve üniversite hastanelerine başvurduklarında oluşan, emekli vatandaşların maaşlarından kesilen, çalışan vatandaşlarımızın eczanelerimizde ödedikleri muayene ücretlerine SGK tarafından 31 Aralık tarihli mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile zam yapılmış bulunmaktadır" dedi.

Eczanelerden tahsil edilen muayene ücretlerinin, SGK tarafından eczane faturalarından kesildiğini vatandaşa bin bir zorlukla anlattıklarını dile getiren Saydan, "Vatandaşlar haklı olarak, ’Beni sen mi muayene ettin, neden sen tahsil ediyorsun ’ diyerek her gün eczanelerimizde bu tahsilat konusunda bize itiraz etmekte, gereksiz tartışma ve gerginlikler yaşanmaktadır" dedi. Saydan, konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti:

"1 Ocak 2017 tarihinden itibaren vatandaşlarımız eskiden 5 lira verdikleri devlet hastanelerindeki muayene ücreti için 6 lira, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira yerine 7 lira verecekler. Üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise 5 liradan 8 liraya yükseldi. Özel hastanelerdeki muayene ücreti ise 12 liradan 15 liraya çıkarıldı. Vatandaşlarımızın reçetelerinde çıkan muayene katılım paylarında oluşan artışın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapıldığını, sadece tahsilatı bize istemediğimiz halde yüklenmiş olan muayene ücretlerindeki artışın bizimle hiçbir alakası olmadığını, görev ve sorumluluğumuz olmadığı halde üzerimizde kalan bu yükün artık üzerimizden alınması talebimizle birlikte kamuoyunun bilgisine sunarız."

muayene
zam
sgk
Yorum (4)
serhat ergül
Bence çok düşük somali de çalışıyorum. kişi başı gelirleri 600 dolar. Bizim 9000 dolar.burada somalide hasta giriş ücreti 5 dolar. Türkiye çok ucuz. Sağlık çalışanlarının kıymetinin bilinmesi için daha fazla artırılmalı.
12
Cevapla
metin yıldız
sut ödemeleri 10 yıldır aynı ama devlet aldıgı katkı payını 12 den 15 e cıkarmış...örnegin göz muayene 24 tl...devlet özele 3 ay sonra 24 tl öderken 15 tl sini hemen alıyor...40 tl de fark alan özel hastane %30 vergi yani 12 lira vergi ödüyor....15+12=27 lira alan devlet kara geçiyor....personel maaşi yok bina kirası yok...
12
Cevapla
mustafa
yahu sanki almanya burası,sut fiyatı 10 senedir aynı ama 10 senede herşey zamlandı,elektrik,su,kira,asgari ücret,yeme-içme vs.,çoğumuz yani hekımler özel hastanelerde bakılan hasta kadar maaş alıyoruz, şöyle ki hasta katkı payı mesela göz 40 liraysa 20 lira hekıme,20 lira kuruma,ayda 8000 lira kazanmamız için 400 hasta bakmamız lazım,su tesisatçısını alın gidin evinize 100 liradan aşağı gelmez bu 20 lira için lisenın üzerine 10 sene dirsek çürüttük ayıp yaaa
6
Cevapla
ahmet
aydın bey, Türkiye de Hekimlerin ortalama maaşı oecd ortalamalarında Türkiye Cumhuriyeti bütçesine göre kaçıncı sırada?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir