Medimagazin logo

Mobil KETEM'ler kanser taramalarına katılımları yaklaşık 5 kat artırdı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Gültekin: - "Kurduğumuz Kanser Tarama Merkezlerine vatandaşlarımızın katılımı istediğimiz gibi değildi. Mobil KETEM'lerle insanlarımızın kanser taramalarına katılımları yaklaşık 5 kat arttı"
Mobil KETEM'ler kanser taramalarına katılımları yaklaşık 5 kat artırdı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, "Kurduğumuz Kanser Tarama Merkezlerine vatandaşlarımızın katılımı istediğimiz gibi değildi. Mobil Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ile insanlarımızın kanser taramalarına katılımları yaklaşık 5 kat arttı." dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca yürütülen "Mobil Kanser Tarama Programı" kapsamında Battalgazi İlçesi Mücelli Sağlık Ocağında "Kanser Tarama Tırı" hizmete açıldı.

Açılış töreninde konuşan Gültekin, kanserin Türkiye'de ölüm sıralamasında ikinci sırada bulunduğunu belirtti.

KETEM ismini verdikleri cihazlarla erken teşhis, tarama ve önleme konusunda önemli ilerlemeler kaydettiklerini anlatan Gültekin, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserinin erken teşhisle tedavisinin yüzde 100 mümkün olduğunu kaydetti. Gültekin, bu kanser türlerinin erken teşhisi halinde hiç bir organa dokunulmadan, radyoterapi ve kemoterapiye gerek duymadan tedavi edilen türler olduğunu söyledi.

Erken teşhisin önemine işaret eden Gültekin, "Kurduğumuz Kanser Tarama Merkezlerine vatandaşlarımızın katılımı istediğimiz gibi değildi. Mobil KETEM'lerle insanlarımızın kanser taramalarına katılımları yaklaşık 5 kat arttı." dedi.

Mobil KETEM'lerin ilde farklı noktalara giderek vatandaşlara hizmet vereceğini anlatan Gültekin, "Buradaki mamografi cihazı dijital. Buradaki veriler Hacettepe Üniversitesi Teknokent'teki en az 2 radyolog tarafından değerlendiriliyor. Eskiden biyopsi tartışmaları vardı. Biz bu oranı AB standartlarına düşürdük. Memede şüpheli kitle bulma oranı şu anda AB seviyesinde" bilgisini aktardı.

İstanbul'da 15 Mayıs'ta kadınların "kansere dur" demek için bisiklet turu yapacaklarını ifade eden Gültekin, "Erken teşhiste yüzde 100 tedavi edilebilir kanserlere bağlı ölümleri durdurmak için pazar günü herkesi Boğaziçi Köprüsü'ne davet ediyorum. Avrupa'dan gelen 10 onkologla Ankara'dan yola çıkan arkadaşlarımız burada buluşacak ve köprüde bir saatlik hem yürüyüş hem bisiklet etkinliği yapacağız." diye konuştu.

Malatya Valisi Süleyman Kamçı da sık görülmesi ve öldürücü olması nedeniyle kanserin dünyadaki önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna işaret etti.

Kanserle mücadele edebilmek için halka hastalığın ciddiyetinin ve mücadele yönteminin anlatılmasının önemli olduğuna değinen Kamçı, "Kanser erken teşhis edilirse iyileşme şansı yüksek bir hastalıktır. Kanser tedavisinde asıl sorun hastalığın geç tanımlanmasıdır." dedi.

Kamçı, "Kanser Tarama Tırı" ile çağın en önemli hastalığı olan kanserle mücadele konusunda ilde önemli adımlar atılacağını söyledi.

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener de Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca Malatya, Adana, Bursa, Konya, Trabzon, Uşak ve Sivas'ta birer, İstanbul'da ise 3 "Kanser Tarama Tırı"nın hizmet verdiğini aktardı.

Tırda, meme kanseri, rahim ağzı kanseri taraması ve bağırsak kanseri için gaitada gizli kan testi yapıldığını ifade eden Şener, tırın kentte 2 yıl hizmet vereceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Vali Kamçı ve eşi Ayşe Kamçı, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Malatya Kamu hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hilmi Ataseven, Gültekin ve Şener kurdele keserek, tırı gezdi.

Kamçı, tırdaki cihazlar hakkında Gültekin'den bilgi aldı.

kanser
doc. dr. murat gultekin
ketem
mobil ketem
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir