Medimagazin logo

Milyonlar yanlış teşhis mi alıyor? Yüksek tansiyon ölçümündeki sürpriz hata

Yeni bir araştırmaya göre, yanlış ölçüm teknikleri nedeniyle milyonlarca kişi yanlışlıkla yüksek tansiyon teşhisi alabilir. Bu durum, gereksiz tedavi ve yan etkilere yol açabilecek yanlış bir sınıflandırmaya sebep oluyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Milyonlar yanlış teşhis mi alıyor? Yüksek tansiyon ölçümündeki sürpriz hata
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Araştırmalar, yanlış ölçüm teknikleri kullanılması sonucu milyonlarca insanın yüksek tansiyonla yanlış teşhis edilebileceğini ortaya koyuyor. Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin önerdiği gibi, hastanın sandalyede oturarak ve desteklenerek ölçüm yapılması gerekirken, birçok sağlık profesyoneli bu yöntemden sapıyor.

150 yetişkin üzerinde yapılan araştırmada, katılımcılar üç gruba ayrıldı. İlk grupta tansiyon ölçümleri sabit bir muayene masasında ve ardından ayarlanabilir bir muayene sandalyesinde yapıldı. İkinci grup için ölçümler ters sırayla gerçekleştirildi. Üçüncü grup ise tüm ölçümlerini muayene sandalyesinde aldı. Sonuçlar, masa üzerinde yapılan ölçümlerde ortalama sistolik tansiyonun 7 mmHg ve diastolik tansiyonun 4.5 mmHg daha yüksek olduğunu gösterdi.

Gereksiz tedavi ile sonuçlanıyor

Yüksek tansiyonla yanlış sınıflandırılmanın sonucunda, gereksiz tedavi ve ilaç kullanımı riski bulunuyor. Bu da düşük tansiyon gibi yan etkilere ve düşmelere yol açabilir.

Sağlık profesyonelleri, kronik durumları olan çok sayıda hastayı gördükleri için, doğru tansiyon ölçüm tekniklerine uymakta zorlanabiliyor. Uzmanlar, sağlık sistemlerinin bu konuya öncelik vermesi ve daha verimli süreçler geliştirmesi gerektiğini vurguluyor.

Kan basıncı ölçümlerini yatarken yapmak kalp sağlığını daha doğru tahmin edebilir


 

 

tansiyon olcumu
arastirma
yuksek tansiyon
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir