Medimagazin logo

Memurun yıllık izin günü artıyor, performansa göre ödeme sistemi geliyor!

Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı yeni memur yasanın detayları da belli olmaya başladı.
Kaynak: TAKVİM
Memurun yıllık izin günü artıyor, performansa göre ödeme sistemi geliyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

50 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu artık tarih olacak. Bunun yerine yeni yasa gelecek ve memurluk sistemi baştan sona değişecek. Bu konuda bir süredir devam eden çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda detaylar da belli olmaya başladı.

Yeniliklerden bazıları şöyle:

İZİN SÜRELERİ ARTACAK

Yeni kanun ile artık hafta sonları yıllık izin süresinden sayılmayacak. Böylece izin hesabında iş günü esası getirilecek. Kamu çalışanlarının yıllık izin süresi, SGK'ya prim ödemek suretiyle geçen hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü olacak.

HEMŞİRE MESLEK ÇALIŞANI

Kamu çalışanları için hizmet grupları yeniden belirleniyor. Teknik hizmetler sınıfı, sağlık hizmetleri sınıfı, din hizmetleri sınıfı gibi kavramlar tarihe karışıyor. Bunlar meslek çalışanı adı altında toplanacak. Örneğin hemşire artık meslek çalışanı olacak. Bunların ücretleri iş riski ve görev tanımına göre eşit işe eşit ücret şeklinde yeniden belirlenecek. Memurluk kavramı yerine kamu çalışanı statüsü gelecek. Halen memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni gibi kadrolarda görev yapanlar "büro çalışanı" adı altında toplanacak. Yardımcı hizmetlerde çalışanlar ise "destek hizmetleri çalışanı" diye ayrıma tabi tutulacak.   

ENGELLİ ÇALIŞAN SAYISI ARTIYOR

Kamuda engelli çalışma oranı % 3'den % 4'e çıkarılacak . Kamu kuruluşlarında çalışan sayısının yüzde 4'ü engelli olacak. Bu oranın farklı uygulanacağı meslek ve görevler ile kuruluşlar Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılacak.

PERFORMANS ÖDEMESİ

Performansı yüksek memur daha fazla maaş alabilecek. Halen çalışan memurlardan emsallerine göre fazla çalışan personel diğer emselinden fazla maaş alabilecek. Memurun yıllık performans değerlendirme sonuçlarına göre ücreti Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek belli bir performans ödeneğinden karşılanacak. Bu ödeme yıl sonunda yapılacak.

ESNEK ÇALIŞMA

Hamileler, engelliler ve Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek iş ve hizmetlerdeki memurlar kurum amirinin izni ile esnek çalışabilecek. Çocuğu olan memur istemesi halinde 1 yaşına kadar esnek çalışabilecek.

ÖRGÜTE DESTEK VEREN GİDECEK
Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Bunun dışında devlet memurları ile ilgili ağırlaştırıcı düzenleme olmayacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

KADRO VE GÖSTERGE GELİYOR

2016 yılında gerçekleşecek bazı yenilikler de şöyle: 1) Kamuda 4/C kavramı bitecek. Maliye Bakanlığı kaynaklarına göre 4/C'liler 4/B'li olacak. 2) Öğretmenin, polisin, uzman erbaşların, astsubayların, genel müdür yardımcılarının, üniversite genel sekreterlerinin ve şube müdürlerinin ek göstergelerinde iyileştirme yapılacak. 3) Üniversite mezunu işçiler öğrenim durumlarına uygun kadrolara geçirilecek. 4) 2016 ve 2017 yılını kapsayan toplu sözleşmede tutanak altına alınan memurların özlük hakları ile ilgili değişiklikler yerine getirilecek.

657
devlet memurlari kanunu
izin sureleri
yillik izin
esit ise esit ucret
performans
esnek calisma
kadro
gosterge
Yorum (7)
dr. t.k.
sağlık çalışanlarına gene vaat yok. ek ödeme şekerlemesine devam...
29
Cevapla
bigmücahid2002
Bu uygulama sıkıntı doğurabilir. İftira ile insanlar işinden olabilir.
8
Cevapla
neco
bu iş günü olunca bizim zeki idarecilerimiz. aradaki cumartesi pazar günlerine nöbet yazacaklar mı?
4
Cevapla
düşünen süpürge
Öğretmenin, polisin, uzman erbaşların, astsubayların, genel müdür yardımcılarının, üniversite genel sekreterlerinin ve şube müdürlerinin ek göstergelerinde iyileştirme yapılacak! MIŞ MIŞTA MIŞ…EEE
16
Cevapla
ömer atay
Anayasal hakların cebren elden alıması anlamına gelen bu yasa asla çıkmamalıdır.Tüm memurları ve muhalefet partilerini bu konuda gerekeni yapmağa davet ediyorum.Bu yasa Türkiye'de onulmaz sosyal yaralara neden olur. Yıkılan yuvaları,ağlayan çocukları,intiharları düşünebiliyormusunuz.Ayrıca bu yasayı çıkartanlar pekala bu nedenden dolayı yargı önüne de çıkarlar.Allah katında da kul hakkı yemiş olacakları için affa uğramazlar.Mahşerde hiçbir memur hakkını helal etmez.Büyük divan şairi Nabi'in bir gazelini hatırlatmak istiyorum. Bağ-ı dehrin hem hazanın,hem baharın görmüşüz, Biz neşatın da gamında ruzigarın görmüşüz. Bir hadeng-i cangüdaz-ı ahdır sermayesi, Biz bu meydanın nice çabuk süvarın görmüşüz ...... Bu şiiri tamamını netden bularak okusunlar bakalım.Saygılarımla
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir