Medimagazin logo

Medyatik hekimlere imza şartı geliyor

Medyatik isimlerin tartışmalı sağlık önerileriyle toplumda oluşan bilgi karmaşasını önlemeyi hedefleyen Sağlık Bakanlığı, RTÜK’e gönderdiği bir yazıyla ekrana çıkacak doktorlara ve uzmanlara, sağlık meslek mensuplarının uyacağı kuralları ve etik değerleri içeren bir taahhütname imzalatılmasını istedi.
Medyatik hekimlere imza şartı geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 İzmir’de Selçuk Belediyesi tarafından Sağlıkta Bilgi Kirliliği konulu toplantı düzenlendi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilinçli Sağlık Platformu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kamuoyunda birçok kişinin sağlıklı yaşam ve beslenme biçimleri konusunda görüş ve yorumda bulunduğunu, toplumun bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın bilgi kirliliğine ilişkin önlemlerine değinen Prof. Dr. İlhan, “Bakanlık, medyatik isimlerin tartışmalı sağlık önerileriyle toplumda oluşan bilgi karmaşasını önlemeyi hedefliyor. Sağlık Bakanlığı, RTÜK’e gönderdiği bir yazıyla, ekrana çıkacak doktorlara ve uzmanlara, sağlık meslek mensuplarının uyacağı kuralları ve etik değerleri içeren bir taahhütname imzalatılmasını istedi. Taahhütnameyi uzmanlara, yayınına katılacakları televizyon ya da radyo kuruluşları imzalatacak” dedi.

Söz konusu taahhütname ile uzmanların kendi uzmanlık alanları içinde kalacaklarını, kanunlara ve genel ahlaka uyacağını taahhüt edeceklerini hatırlatan Prof. Dr. İlhan, “Uzmanlar, doğruluğu bilimsel ve klinik olarak kanıtlanmamış veya mevzuatla tıbbi işlem olarak tanımlanıp düzenlenmemiş tedavi ve yöntemler hakkında görüş veremeyecekler. Kişi ekrana çıkacaksa, bu sosyal medya da olabilir. İmza şartı geliyor. Herkesin uzmanlığı konusunda konuşması gerektiğini düşünüyoruz. Pek çok medyatik isim var. Pek çok tartışmalı sağlık önerileri getiriyorlar. Farklı şeyler söylenince galiba insanlara daha çekici geliyor” diye konuştu.

İNTERNET DOKTORUNA DİKKAT
Günümüzde beslenme, sağlık ve hastalık ilişkisi konusunda özellikle internette pek çok bilgi paylaşıldığını, oysa kişilerin sağlık durumlarını hekimlerine başvurarak düzenlemesi gerektiğini savunan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şunları söyledi:
“Pek çok hasta internete erişimin fazla olduğu günümüzde deyim yerindeyse hastalıklarına çalışarak geliyor. Bilgi sahibi oluyorlar ama o bilgi ne kadar geçerli ve kanıta dayalı sorgulamıyorlar, doktora danışmıyorlar. Hastalığını takip eden doktora danışmadan ilaç bırakanlar, duyduğu gıdaların sağlığına iyi geleceğini düşünerek tüketmeye çalışanlar, tek yönlü beslenenler kısa vadede ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar. Ölümle sonuçlanan telafi edilemez durumlarla karşılaşılması bile mümkün. Her görülene, her duyulana inanmamak gerekiyor. En iyi kaynak kişilerin kendi hekimleri.”

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DÖRT ANAHTAR
Bireylerin televizyondan, radyodan, internetten ve sosyal medyadan duyduklarını mutlaka sorgulaması ve doktoruna danışması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. İlhan, bilgi kirliliğine karşın vatandaşların sağlıklı yaşam için dört anahtarı olduğuna işaret ederek, bunları şöyle sıraladı:
”Her görülene, duyulana inanmamalı, doktora danışılmalı, bilgi sorgulanmalı, körü körüne inanmamalı, tek yönlü değil, dengeli beslenmeli, fiziksel aktivite düzenli yapılmalı.”

“FARKINDALIK OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Özellikle beslenme biçimleri başta olmak üzere son dönemde gıda ve gıda ile ilişkilendirilen sağlık konularında yazılı ve görsel basında, internet sitelerinde yer alan yanlış bilgilendirmeler ve buna bağlı oluşan bilgi kirliliğine karşı toplumda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. İlhan, “Bilinçli Sağlık Platformu olarak toplumu, sağlık alanında paylaşılan bilgileri sorgulamaya ve doğru bilgiye eriştirmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

medyatik
hekimlere
imza
şartı
geliyor
Yorum (2)
açık hava tımarhanesi
Türkiye bir açık hava tımarhanesi! Şimdi bu karatay'ı, Ahmet Rasim kucukusta'yı ve avanesini durdurabilir mi? 2 gram akıl ya, fazla değil 2 gram akıl 2 gram mantık
0
Cevapla
Ahmet Rasim Küçükusta
Hürriyet gazetesinin “Bilgi kirliliği sağlığı bozuyor” başlıklı haberi ile ilgili birkaç hususun altını çizmek istiyorum (1). BİR: Haberde basın toplantısının yapıldığı otelin adının geçmesi etik değildir. Otelin toplantıdan para kazanmak dışında haberle bir ilişkisi yoktur. Nitekim DHA kaynaklı aynı haber Sabah gazetesinde otelin adı belirtilmeden yer almıştır ve doğrusu da budur. Hürriyet bu şekilde bilerek de olsa bilmeyerek de olsa otel reklâmı yapar duruma düşmüştür. İKİ: Bitki suyunu içerek böbrek yetersizliğine giren biri veya yakınlarının suç duyurusunda bulunmaları ve haklarını aramalarının önünde hiçbir engel olmadığı gibi taahhütname imzalanmış olması veya olmamasının da hiçbir ehemmiyeti yoktur. Sözü edilen taahhütname aslında “sansür” demektir ve en başta da medyanın kendisinin buna karşı çıkması gerekir. DÖRT: Sayın İlhan’a “Ekran taahhütnamesi bize yakışmıyor” başlıklı yazımı okumasını tavsiye ederim (3). BEŞ: Bu basın toplantısı neden üniversiteye ait bir mekânda değil de bir otelde yapılmıştır, otele ödeme yapılmış mıdır, yapıldıysa ne kadardır, yapılmadıysa neden yapılmamıştır, otel her isteyene böyle bir imkân sunmakta mıdır, basın toplantısının sponsoru var mıdır, varsa kim veya kimlerdir? ALTI: Bilinçli Sağlık Platformu’ nun gelir kaynakları nedir, ilaç ve gıda endüstrisinden veya başka kesimlerden sponsorları var mıdır? Platform üyelerinin de ilaç ve gıda endüstrisi ile menfaat ilişkileri var mıdır, varsa bunları açıklamalıdırlar. ALTI: İlaç endüstrisinin 2014′ de USA’ da doktorlara 6.5 milyar dolar ödediğini, gıda endüstrisinin bilim kuruluşlarına nasıl ve neden destek olduğunu anlatan yazılarımı hatırlatmak isterim (4, 5). http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/08/15/hakkimda/bilgi-kirliligi-sagligi-bozuyor/
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir