Medimagazin logo

Manisa Celal Bayar Üniversitesi sağlık görevlileri Afşin'de depremzedelerin yaralarını sardı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan gönüllü sağlık görevlileri, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Afşin ilçesinde kurdukları sahra hastanesi ile depremzedelere sağlık hizmeti sağladı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Manisa Celal Bayar Üniversitesi sağlık görevlileri Afşin'de depremzedelerin yaralarını sardı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Depremden en çok etkilenen illerden birisi de Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi oldu.

Yaşanan depremin ardından bölgeye giden Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık ekipleri Afşin’e yaraların sarılması için büyük bir çaba harcadı.

Koordine bir şekilde yürütülen çalışmalarla çok kısa sürede sahra hastanesini kuran ekip, günlük 150-200 hastanın tedavi edilmesini sağladı.

Afşin’e hem sağlık hem de sosyal destek sağlayan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık ekibinden Acil Tıp Uzmanı Dr. Adnan Bilge, bölgenin sağlık ihtiyacını karşılamak adına yürütülen çalışmaları anlattı.

Afet bölgesinin çok geniş bir alan olduğunu en çok fayda sağlanabilecek illerden birisi olması nedeniyle Afşin’e gittiklerini anlatan Dr. Bilge,  “Afşin'in perifer, uzak ilçe olması nedeniyle daha çok yarar sağlayacağımızı düşündük. 20 doktor, 20 hemşire, 14 teknik servis elemanı olmak üzere geniş bir ekiple yola çıktık. Bunların içinde tesisatçısından elektrikçisine, şoföründen, aşçısına, doktor olarak 9 -10 branşta, hemşire olarak her türlü donanıma sahip yoğun bakım hemşiresi, acil servis hemşiresi, diyaliz hemşiresi gibi 54 kişilik geniş bir hastane ekibi ve personeliyle Afşin'de geldik.” ifadelerini kullandı.

İlk etapta hasarlar giderildi

Amaçlarının Afşin'de sağlık hizmetlerini bir an önce ayağa kaldırmak olduğunu ifade eden Dr. Bilge, ilk olarak Afşin Devlet Hastanesine geldiklerini ve burada oldukça yıpranmış olan hastane ekibini dinlendirmek ve hastaneyi organize etmek için uğraştıklarını söyledi.

Diğer taraftan teknik personelin arızalanan bölümlerde onarım çalışmaları yaptığını, bir yandan da ameliyathane, yoğun bakım gibi alanları toparlamaya çalıştıklarını söyleyen Dr. Bilge hastanenin yıkılan, devrilen veya arızalanan kısımlarının hızla onarılarak aktif hale getirildiğini, sonrasında 4-5 hekim poliklinik yapacak şekilde en az 4 branşın poliklinik alanlarının açıldığını dile getirdi.

Ekiple birlikte Afşin Pazar Yeri’nde bulunan sahra hastanesine gittiklerini söyleyen Dr. Bilge, “Burada çok değerli Dr. İbrahim Ersoy ve Dr. Ahmet Cihan ile 2 tane 150 metrekarelik biri poliklinik biri de eczane olacak şekilde çadırlar oluşturduk.

Gönüllü gelen kişiler ve askerlerin desteğiyle bir gün gibi kısa bir sürede 2 çadırı, daha sonra da 450 metrekare alan oluşturacak bir çadır yapmaya başladık. Bu arada poliklinik biriminde hasta bakmaya, eczane bölümünde de gelen ilaçları tasnif etmeye, ayıklamaya ve sahra eczaneyi oluşturacak şekilde dizmeye başladık.” sözleriyle anlattı.

Bölgenin sağlık desteği 3 basamaklı model ile sağlandı

Sahra polikliniklerinde çocuk, kadın, doğum, dahiliye ve cerrahi branşlarında günlük ortalama 150-200 arasında hasta bakılmaya başlandığını söyleyen Dr. Bilge bölgedeki sistemi şöyle anlattı:

“Hastane işler pozisyonuna geldiğinde atanan bazı branş hekimlerinden ve gönüllü olarak gelen branşlardan hastanedeki ekibimizin bir kısmını sahra alanına çekerek 3 basamaklı bir model oluşturmaya çalıştık.

İlde toplamda 9 tane çadır kent var. Bunların 4-5 tanesi 150- 200 çadırlık çadır kentler. Birinci basamağında bu büyük çadır kentlere birer revir oluşturduk. Bunların başlarına gönüllü gelen sağlık memuru ya da hemşireleri görevlendirdik.

Bunlar hastaları kaydedecek ve kayıt sonrasında doktor ihtiyacı olan hastaları bir kısmını ya çadır numarasını alarak ya da belli saatlerde hekim revire kaydıracak saatleri belirledik ve o saatlerde hastalarımıza çadır kentlerdeki revirlerde baktık.  Bu arada buradan seken bir kısım hastalara da sahra alanında oluşturduğumuz polikliniklerde baktık."

Bunlardan sonra da üçüncü bir basamak olarak 112’nin öncülüğünde buralardaki hastaları hastanemize kaydıracak şekilde bir model oluşturduk ve bu model ilk günden beri işlemeye başladı.” 

Revirlerde yaklaşık 25-30 hasta, sahra polikliniklerinde 150-200 hasta ve Afşin Devlet Hastanesi'nde 300’ün üzerinde hasta bakmaya başladıklarını ifade eden Dr. Bilge şu sözleri kullandı:

“Üç alanda da hem hastaların muayenelerini yapıyoruz hem pansuman sütur gibi küçük müdahalelerini yapıyoruz hem de kronik hastaların ilaçlarını oluşturduğumuz sahra eczanesinden sağlayarak hastalara vermiş oluyoruz.”

Üç ayaklı model ile Afşin’deki afetzedelere yararlı olmaya çalıştıklarını ifade eden Dr. Bilge, Maraş, Afşin halkına ve tüm depremzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde 943 görevli gece gündüz çalışıyor

manisa celal bayar universitesi
adnan bilge
afsin
deprem
sahra hastanesi
Yorum (1)
Aynur capar
dr adnan bilge acil müdahalede çok başarılı bir doktor ona ve ekibine çok teşekkür ederiz. zoyunlu değil gönüllü gittiler. butun emeği geçenlerden allah razı olsun. guzel ülkemin güzel insanları birdaha boyle acılar yaşamayız insallah. allah yar ve yardımcımız olsun.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir