Medimagazin logo

Mahkeme: Cumartesi Nöbetine gitmeyen aile hekimine ihtar verilebilir

Geçtiğimiz günlşerde Sakarya'da aile hekiminin Cumartesi nöbetine gitmemesi 'sendikal hak' sayılırken, bu kez Kırıkkale'de buna aykırı bir karar çıktı. Karara göre Halk Sağlığı Müdürleri ihtar puanı verebiecek.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Mahkeme: Cumartesi Nöbetine gitmeyen aile hekimine ihtar verilebilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilindiği üzere aile hekimleri ayda asgari sekiz saat cumartesi günleri aile sağlığı merkezlerinde nöbet tutmakla yükümlü hale gelmişti.
Hem Aile Hekimleri Federasyonu hem de sendikalar ise bu nöbeti etkisiz hale getirmek için her hafta cumartesi günleri sendikal eylem kararları aldı. Aile hekimleri de bu kararlara istinaden ‘sendikal iş bırakma hakkımızı kullanıyoruz’ diyerek nöbete gitmiyor,  Halk Sağlığı Müdürlükleri de aile hekimlerine nöbete gitmediği için ihtar puanları veriliyordu.

Sakarya İdare Mahkemesince geçtiğimiz günlerde sendikal eylem nedeniyle nöbete gitmeyene ihtar cezası verilemeyeceği yönünde karar verilmişti.

Bugün ise Kırıkkale İdare Mahkemesince cumartesi nöbetine  gitmemenin sendikal eylem kapsamında değerlendirilemeyeceğine yönelik karar alındı. Cumartesi nöbetine gitmeyen aile hekimi, kendisine verilen ihtar puanının iptali için İdari Mahkemeye başvurmuştu.

Mahkeme kararında sağlık hizmetinin sunumundan kaynaklı olarak sağlık hakkının anayasal hak olduğu,  bunu sekteye uğratacak davranışta bulunulmasının makul olmadığı, dolayısıyla nöbete sendikal eylem nedeniyle gitmeyen aile hekimlerine ihtar cezası verilebileceği yönde karar aldı.

 

 

Aile hekimi veya Aile Sağlığı Elemanı olarak bu Cumartesi nöbetine gidiyor musunuz?

— Medimagazin (@Medimagazin) 12 Kasım 2015

 

cumartesi nöbeti
aile hekimi
kırıkkale
ihtar puanı
mahkeme kararıkirikkale idare mahkemesi
Yorum (6)
BG
Ne kadar saçma! Aile hekimleri acil sağlık hizmeti vermekle yükümlü değildirler.
2
Cevapla
UZMAN DR
AİLE HEKİMLER-->ÖLÜ DEFİN RAPORU YAZMAZ, AYDA 1 DEFA 8 SAAT NÖBET TUTMAZ, AYDA 1 GÜN ACİLDE NÖBET TUTMAZ, BAZISI PARASI GİTMESİN DİYE PANSUMAN BİLE YAPMAZ... O ZMANA NİYE DEVLET 8-10 BİN TL PARA VERİYOR. ESKİ SAĞLIK OCAĞI SİSTEMİNE DÖNÜLSÜN 3-4 BİN TL YETER. ZATENE ENİNDE SONUNDA DEVLETİNDE AKLI BAŞINA GELECEK TIPIŞ TIPIŞ %90'INIZ SAĞLIK OCAĞINA GİDECEKSİZNİZ
1
Cevapla
a.hek.
sayın uzman cerrah lütfen siz de aile hekimi olunuz
4
Cevapla
Aile Hekimi
Evet aile hekimi o yazdığınız görevlerin hiçbirini yapmaz.Nasıl siz gebe takibi ve aşıları,bebek takibi,bebek aşıları,yenidoğan göz taramaları,0-6 yaş çocuğun psikososyal gelişimi takibi,çeşitli yaş gruplarında kanser taramaları vs. gibi aile hekimlerine ait işlerin hiçbirini yapmıyorsanız aile hekimleri de o işleri yapmaz.Dipnot:Bu işlerin üzerine poliklinikte günde ortalama 50 hasta bakar,o kadar yoğundur ki şu uzman ne kadar maaş alır gibi işlerle uğraşmaya vakti kalmaz ;)
5
Cevapla
ailehekimi
uzman cerrah arkadaş bu ne nefret allah aşkına ailehekimleri sana ne yaptı hepimiz aynı gemideyiz hakkımızı aradığımız için mi bu sinir.anlıyoruz sizin de haklarınız gaspediliyor bunun için mücadele edin .hakkını savunan insanlara çamur atmayın lütfen.doktor doktorun düşmanı olmasın çocukça tavırlar bunlar.tüm doktorlara karşı yürütülen karalama sindirme durumuna ortak olmayın.bizi bertaraf ettikten sonra sıra size gelecek,size yarayan birdurum olmayacakki.
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir