Medimagazin logo

Maaş karmaşası krize neden oldu

Kaynak: SABAH - Sema AKBAŞ
Maaş karmaşası krize neden oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAĞLIK Bakanlığı'na bağlı devlet hastaneleri ve sağlık kuruluşlarında çalışan personelin maaşlarının artık genel bütçe, üniversite hastanelerinde görevli personelin maaşlarının ise katma bütçeden ödenmesi gerektiğini belirten Sendika Başkanı Önder Kahveci, yaptıkları başvurulara gelecek yanıtı beklediklerini söyledi. Yanıta göre harekete geçeceklerini belirten Kahveci, "Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığından bu konuda olumsuz görüş gelirse vakit kaybetmeden hukuki yollara başvuracağız" dedi. Devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan sözleşmeli personelin maaşının döner sermayeden ödenmeye devam etmesi, kriz yarattı. Türk Sağlık Sen, durumun düzelmemesi halinde mahkemeye gidecek

 

SÖZLEŞMELİ personele kadro verilmesinin ardından, personel maaş yükünden kurtulduğu için sevinen üniversite ve devlet hastanelerinin hevesi kursağında kaldı. Sözleşmeliler, temmuz ayı itibariyle kadrolu oldu. Ancak maaşları halen hastanelerin döner sermaye üzerinden ödenmeye devam ediyor. Hastanelerin maaş mağduriyetini gidermek için harekete geçen Türk Sağlık Sen, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına müracaat etti. Sendika, durumun düzeltilmemesi halinde mahkemeye gidecek.

 

BU KEZ HASTANELER MAĞDUR Hükümetin 12 Haziran seçimleri öncesinde çıkardığı "Kanun Hükmünde Kararname"yle kadroya aldığı sözleşmeli personelin maaşının hala döner sermayeden ödenmesi hastaneleri de zor durumda bıraktı. Personelin kadroya alınmasıyla maaş yükünden kurtulup, maaşlar için kullanılan parayı başka yatırımlara yönlendirmeye hazırlanan hastane yönetimleri eski sistemin devam etmesiyle mağdur oldu. Personelin kadroya alınmasıyla maaşlara da genel ve katma bütçeden ödenmesi gerektiğinden yola çıkan sendika, hem Maliye Bakanlığı'na hem de Devlet Personel Başkanlığı'na başvuru yaptı.

maaş
karmaşası
krize
neden
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir