Medimagazin logo

Lityum meyve sineklerinin ömrünü uzattı

Düşük dozda lityum verilen meyve sineklerinin yaşam sürelerinin uzadığı bildirildi.
Lityum meyve sineklerinin ömrünü uzattı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sonuçları "Cell Reports" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, laboratuvar ortamında düşük dozda lityum verilen meyve sineklerinin ömürlerinin, ortalamanın yüzde 16 üzerinde uzadığı gözlendi.

Araştırma ekibinin lideri, UCL Sağlıklı Yaşlanma Enstitüsünden profesör Linda Partridge, meyve sineklerinin düşük dozda lityuma verdiği yanıtın çok ümit verici olduğunu belirterek, bundan sonra, lityumun nihayetinde insanlar üzerinde denenecek bir ilaç geliştirilmesi hedefiyle daha karmaşık yapıya sahip hayvanlarda test edileceğini söyledi.

UCL Kanser Enstitüsünde görevli araştırmacı doktor Ivana Bjedov da lityumun, meyve sineklerinin yaşam sürelerini uzatmanın yanı sıra stresi ve yüksek miktarda şekerle beslenen sineklerde yağlanmayı engellediğini açıkladı.

Lityumun beyni nasıl etkilediği tam anlamıyla anlaşılmasa da GSK-3 olarak bilinen bir kimyasalı bloke ederek yaşam süresini uzattığı düşünülüyor.

Psikiyatride ruh halindeki iniş çıkışların dengelenmesine yardımcı olmak için kullanılan lityumun, yüksek dozlarda alınması durumunda yan etkilere sahip olduğu biliniyor.
 

lityum
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir