Medimagazin logo

Kuzey Kore'den COVID-19'a karşı 'zafer ilanı'

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 29 Temmuz'dan bu yana ülkede yeni vaka tespit edilmediğini belirterek, COVID-19'a karşı zafer kazandıklarını ilan etti
Kaynak: AA
Kuzey Kore'den COVID-19'a karşı 'zafer ilanı'
Yo-jong, salgından Güney Kore'nin sorumlu olduğunu ve COVID'in sınırdan bırakılan broşürler yüzünden patlak verdiğini iddia etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kore Merkez Haber Ajansına (KCNA) göre Kim, duyuruyu Pyongyang'da başkanlık ettiği salgınla mücadele konulu toplantı sırasında yaptı.

Kim, 29 Temmuz'dan itibaren Kuzey Kore'de COVID-19 vakasının görülmediğini ilan ederek, "maksimum" düzeydeki acil salgın önleme sistemini normal seviyeye indirme kararı aldığını bildirdi.

Sağlık çalışanları ve bilim insanlarına yaptığı konuşmada varyantlara ve maymun çiçeği virüsüne atıfta bulunan Kim, COVID-19'un ülkeye tekrar girmesini önlemek için sınır bölgelerinde daha katı önlemlere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Kim'in kız kardeşi, COVID-19 salgını sırasında kardeşinin ateşten mustarip olduğunu açıkladı

BBC'nin haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim'in kız kardeşi Kim Yo-jung, Kovid-19 salgını sırasında kardeşinin de "ateşten" mustarip olduğunu açıkladı.

Kim Yo-jung, kardeşi için, "Ateşten dolayı ağır bir hastalık geçirmesine rağmen, salgınla mücadele savaşı karşısında bakmak zorunda olduğu insanları düşünerek bir an bile dinlenemedi." ifadesini kullandı.

Bunun yanı sıra Yo-jong, ülkesindeki salgından Güney Kore'nin sorumlu olduğunu ve Kovid-19'un, iki ülkenin sınırından bırakılan broşürler yüzünden patlak verdiğini iddia etti.

Aynı zamanda ülke yönetiminde önemli pozisyona sahip Kim Yo-jong, broşürlerin gönderilmesini "insanlığa karşı suç" olarak niteleyerek, Kuzey Kore'nin "güçlü misilleme" yapabileceği uyarısında bulundu.

Güney Kore ise iddiaları "asılsız" olarak nitelendirerek, reddetti.

Kovid-19 salgının başlangıcından bu yana ülkede salgının yayılmadığını iddia eden Kuzey Kore'de ilk kez mayısta Kovid-19 vakası tespit edildiği bildirilmişti. Sayısı belirtilmeyen vakaların Omicron'un "BA.2" olarak bilinen alt varyantı olduğu ifade edilmişti.

kim jongun
kuzey kore
covid19
zafer
vaka
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir