Medimagazin logo

Kürtçe bilen sağlıkçı aranıyor

Hükümet, vatandaşların anadilinde kamu hizmetlerine ulaşmalarını sağlamak için düğmeye bastı.
Kaynak: TAKVİM - ZÜBEYDE YALÇIN
 Kürtçe bilen sağlıkçı aranıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, "Dil sorunu nedeniyle hizmet alımında güçlük çekiliyor mu?" diye soruldu. Çalışma kapsamında hangi kurumlarda, hangi bölgelerde sıkıntılar yaşandığının fotoğrafı çekilecek. İhtiyaç olan bölge ya da illerde, ihtiyaç olan kurumlarda Kürtçe bilen personel çalıştırılacak.

Çalışmada ilk yanıt Sağlık Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde iletişim sıkıntısı yaşandığını, belli yaşın üstünde Türkçe bilmeyen çok sayıda insan bulunduğunu bildirdi. Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki günlerde bölgedeki hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık kurumlarında Kürtçe bilen sağlık personeli çalıştıracak.

kürtçe
bilen
sağlıkçı
aranıyor
Yorum (6)
ali yazar
bir sürü kürt kökenli kürtçe bilen arkadaşımız batıda çalışıyor. gönderin hizmet etsinler. lafa gelince kürtlere hizmet gitmiyor diyorlar, iş icraata gelince içanadoluyu otarafa geçmek istemiyorlar. Bir insan kendisi gibi düşünen, kendisi gibi konuşan, kendisi gibi yaşayan kısacası kendi toplumundan neden kaçar onuda anlamaış değilim!
0
Cevapla
Ali Göre
Arkadaş kimi kandırıyorsunuz Güney doğudaki sağlık personelin zaten %90 ı kürtçe biliyor. çünkü oralı.
0
Cevapla
drcem
nerden nereye diyesim geliyor...çok değil bundan 11 yıl önce doğunun hani kervan geçmez kuş konmaz derler ya öye bir ilçesinde çalışıyordum hemde ilçenin tek doktoru(şu anda en son bildiğim kadarı ile 8 pratisyen,6 uzman çalışıyor)olark...bir gün ilçe emniyet müdürü yanıma geldi çayımızı yudumlayıp sohbet ediyorduk..bana aynen şunu söylemişti:doktor bey iyi doktorsunuz ilçe halkı herkes sizden çok memnun yanlız hastalarla hep kürtçe konuşuyormuşsunuz buna biraz dikkat etseniz iyi olur demişti...sayın amirim baktığım hasta popülasyonunun yüzde sekseni türkçe bilmiyor ben sağlıklı bir iletişim kuramadıktan sonra insanlara nasıl faydalı olabilirim şeklinde bir cevap vermiştim....demokratikleşme ülke adına sevindirici şeyler....
0
Cevapla
Dr. M.Ç
Ali arkadaşımız yanlış biliyor, kürt arkadaşlarımız kendi memleketlerinde de çalışıyor, batıda da. Ben güneydoğuda kendi memleketimde çalışıyorum. Ve severek çalışıyorum. Ancak şunu unutmamak lazım bu ülkenin her toprağı vatansa ve herkes bu vatanın evladıysa herkes her yerde çalışabilir, eğer herkes kendi memleketinde çalışsın derseniz fiili olarak vatan toprağını bölmüş olmuyor musunuz? Saygılar...
0
Cevapla
şahin öztürk
Bu sorun yeni mi peydah oldu..Daha önceleri nasıl anlaşılıyordu..Yeni nesil okuma yazmayı türkçe olarak öğrendiğine göre kürtçe bilen doktor aramak populizm değilmidir..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir