Medimagazin logo

"Kürtaj yasaklanmalı"

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, anne karnında hayatını devam ettiren insana karşı yapılacak her müdahalenin yasaklanması gerektiğini belirterek, “Kürtaj, bir insanlık suçudur. Kürtaj ile doğacak çocuğun yaşam hakkı elinden alınmaktadır” dedi. Üstün, kürtajın cezalandırılması gerektiğini ifade ederek, kürtajın Türkiye'de tartışılıyor olmasının önemli olduğunu söyledi.
"Kürtaj yasaklanmalı"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kürtajın kötü bir şey olduğunu, hukuk açısından da kabul edilemez olduğunu söyleyebileceğine dikkati çeken Üstün, şöyle konuştu:

“Kürtaj, bir insanlık suçudur. Kürtaj ile doğacak çocuğun yaşam hakkı elinden alınmaktadır. Belirli bir aydan sonra hayatın başladığını kabul etmek, büyük bir yanılgıdır. Artık, bu yanılgının toplum genelinde giderilmesi gerekmektedir. Toplumumuzun da yavaş yavaş bu yanılgıdan kurtulduğunu görüyoruz. Yeni Ceza Hukuku mantığı da bu şekilde gelişmekte olup, anne karnında hayatını devam ettiren çocuğun maddi manevi varlığına karşı yapılan saldırılar cezalandırılmalıdır. Kürtaj olayı, çok çeşitli açılardan yorumlanabilmektedir. Tüm bunların dışında çocuğu taşıyan annenin de hayatı tehlikeye girmektedir. Bu nedenle de kürtaja cevaz verilmemelidir.”

Kürtajın yasaklanmasının Amerika'da uzun yıllar boyunca tartışılan bir konu olduğunu anımsatan Üstün, “Hatta seçimlerde de kullanıldı. ABD'nin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturmuştu. Türkiye'de de artık bu meselenin yavaş yavaş tartışılıyor olması, önemli bir olaydır. Tabii artık hayatın ne zaman başladığı tam net olarak bilinmediğine göre, böylece belirli bir süre koymak yanlış bir durumdur” ifadelerini kullandı.

“Anne karnındaki bebeğe karşı her müdahale yasaklanmalı”

Türkiye'de gebelikten belirli bir süre sonra kürtajın yasak olduğunu hatırlatan Üstün, kürtajın hukuki olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

“Anne karnında hayatını devam ettiren insana karşı yapılacak her müdahale yasaklanmalıdır” diyen Üstün, “Hangi aylıkken yapılırsa yapılsın fark etmez, kürtaj insanlık suçudur. Ben, şu ankinin aksine, hayatın daha önceden başladığına inanıyorum. Bu işin çok farklı boyutları var zaten. İnsan hakları boyutu var, Ceza Hukuku boyutu var, gelenek ve görenek gibi boyutları da var” şeklinde konuştu.

Toplumun kürtaj konudaki düşüncesini öğrenmek gerektiğine işaret eden Üstün, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun için gerekli tartışma ortamı var ülkemizde. Bunun ardından olayı değerlendireceğiz. Şu anda TBMM'nin gündemi çok ağır. Bu konunun gündemimize alınması için biraz beklememiz gerekmektedir. Çünkü çok sayıda konu var elimizde ama bizim yaklaşım tarzımız da budur. Önümüzdeki günlerde gündemimize alabiliriz bu konuyu ama öncelikli olarak elimizdeki işleri bitirmemiz lazım.”

"kürtaj
yasaklanmalı"
Yorum (8)
cemal
bunlar gündem değiştirmek için ortaya atılmış haberlerde yinede yazayım.eğer kürtajı yasaklarlarsa kadınların vajinalarından bol bol tavuk tereğiyle mil çıkartırlar...kürtajı yasaklamaktan ziyade kürtajın legalite süresini 12-14 haftaya filan düşürmek daha mantıklı...haaa bunları konuşturuyolra bize ama asıl konuşmamaız gereken memur maaş zammı ve ek ödemelerdeki artışlardır.sezeryan filan gelip geçici saçma şeyler.
0
Cevapla
murat
kürtaj ve sezeryan yapan idam edilmeli................
0
Cevapla
bedrettin alyamaç
Her şey bittide kürtaj kaldı..millet acından ölüyor.intiharlar artıyor kredi kartı borçları tevene vuruyor işçi memur emeklı kan ağlıyor..sizde kalkmışsınız kürtajdan bahsediyorsunuz...lütfen gündemi değiştirmeyelim
0
Cevapla
Dr.M.K.
Peki.....Yalnıız,doktorun yaşama hakkı elinden alınırken zatıalinizi pek duymadık da!Yoksa doğmuş, doğmamışa göre daha mı az kıymetli??!Ayrıca bu meselede sadece hukuk bilgisi yetmez! Kimse de -istisnalar hariç- keyfinden kürtaj yaptırmıyordur herhalde...Kanunların izin verdiği çerçevede yapılmak şartıyla,bunu tamamen engellemek de bir insan hakkı ihlali değil mi?
0
Cevapla
mert aksoy
Benim hukukla ilgili bir konuda benim fikrim şu demem ne kadar akıl izan içeriyorsa bir hukuk fakültesi mezununda bu konuyla ilgili fikir yürütmesi o kadar abestir. Memlekette intiharların, töre cinayetlerinin ve her türlü suçun artmasını istiyorsanız bu kafayla devam edin, gün gelecek eyvah biz ne yaptık keşke bir bilene sorsaydık diyeceksiniz tam gün rezaleti gibi iş işten geçmiş olacak.İyi hoş bir bilene sorsanızda aynı kafadaki adamlar size klavuzluk edeceklerdir biat edeceklerdir. Memleketi daha kötü günler bekliyor anlaşılan...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir