Medimagazin logo

KSÜ Tıp Fakültesi'nde mezuniyet töreni

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Vekili Prof. Dr. Sinan Baş, Türkiye'de sağlık alanında devrim niteliğinde dönüşümler olduğunu söyledi.
Kaynak: AA
KSÜ Tıp Fakültesi'nde mezuniyet töreni
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Baş, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen KSÜ Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin sağlık alanına çok önem verdiğini belirtti.

Sağlık sektöründeki yatırımlara dikkat çeken Baş, "10 yıl öncesine göre bugün sağlıkta bir çok bakımdan ileri seviyedeyiz. Vatandaşlarımız daha rahat bir şekilde tedavilerini yaptırır hale geldi. Her vatandaş insan olduğu için her hastanede tedavi olur hale geldi. Türkiye'de sağlık alanında devrim niteliğinde dönüşümler oldu" dedi.

Son zamanlarda "doktora şiddetin" gündemin önemli maddesi haline geldiğini anımsatan Baş, Türkiye'de "doktor hasta" ilişkisinin henüz oturmadığını, bunun çok kısa sürede değişmesi gerektiğini ifade etti.

KSÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Deveci ise tıp eğitiminin dünyanın en zor eğitimlerinden biri olduğunu ifade ederek, "Bu eğitimi almak ve tamamlamak ne kadar zor ise bu eğitimi vermek de en az almak kadar zordur" diye konuştu.

Deveci, öğrencilerin 6 yıl önce başladığı yolculuğun sonuna geldiğini fakat bunun son değil bir duraktan ibaret olduğunu dile getirdi.

Deveci, "Öğrencilerimiz bu eğitimi fiziki şartları iyi olmayan bir ortamda aldı. Ama tıp eğitimini aldığınız fakülte, Türkiye'de organ naklide dahil bir çok konuda uygulamaların yapıldığı iyi yerlerden bir tanesidir. Bununla gurur duyulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Fakülteye yeni bölümlerin de açılmaya devam ettiğini ifade eden Deveci, yemin eden doktorların görev aldıkları yerlerde hastalarına din, dil ve ırk ayrımı gözetmemesi tavsiyesinde bulundu.

Bölüm birincisi Ahmet Gazi Mustan da devletin, yetişmiş doktorlarına kuvvetli yasal yaptırımlarla sahip çıkması gerektiğinine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından dönem birincisi Mustan, ikinci Hilal Akay ve üçüncü Merve Coşkun'a diplomaları verildi. Daha sonra bölüm birincisi Ahmet Gazi Mustan mezuniyet kütüğüne isimlik çaktı. Törenin sonunda mezun olan 30 öğrenci, keplerini havaya atarak mezuniyet sevincini yaşadı.

Bu arada bir süre önce babasını kaybeden Elifcan Uyduran adlı öğrenci diplomasını alırken hocaları ayakta alkışladı.

Törene, AK Parti İl Başkan Fatih Erkoç, öğretim üyeleri ile mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

ksü
tıp
fakültesi'nde
mezuniyet
töreni
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir