Medimagazin logo

Kopan el parmağının yerine ayak parmağı dikildi

Konya'da 1,5 yıl önce elini demir kesme makinesine kaptırarak sağ elinin baş parmağını kaybeden Yunus Kona'ya (24) sol ayak orta parmağı nakledildi
Kaynak: DHA
Kopan el parmağının yerine ayak parmağı dikildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yunus Kona, Konya'da 1,5 yıl önce çalıştığı inşaatta elini demir kesme makinesine kaptırarak sağ elinin baş parmağını kaybetti. 

Ambulansla Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine götürülen Kona'nın, kopan parmağı yerine dikildi. Birkaç operasyon daha geçiren Kona, parmağının işlevini yitirdiğini öğrendi. 

Doktorlar elin işlevi için başparmağın önemli olduğunu belirterek Kona’ya sol ayak orta parmağının eline dikilmesini teklif etti. Bunu kabul eden Kona, ameliyata alındı. Kona’nın sol ayak orta parmağı alınıp eline dikildi.

Gün geçtikçe elini daha iyi kullanabiliyor

1,5 aydır fizik tedavi gören Kona, gün geçtikçe elini daha iyi kullanabildiğini söyledi. Kona, "İnşatta çalışırken elimi makineye kaptırdım. Doktorlar burada parmağımı dikti ama işlevini yitirmiş. Bana ayak parmağının oraya dikileceğini söylediler. Ben şaka yapıyorlar sanıp güldüm. Denemekten ne çıkar deyip kabul ettim. 

Ameliyattan çıktığımda gerçekten de ayak parmağımın oraya dikildiğini gördüm. Şimdi çay içebiliyorum, bir şey tutabiliyorum veya yazı yazabiliyorum. Zaman geçtikçe daha da iyi olacak." dedi.

'Parmağını daha fonksiyonel kullanmasını bekliyoruz'

Ortopedi ve Travmatoloji Öğretim Üyesi Dr. Ali Özdemir ise "Hastamız bize geldiğinde parmağı kopmuştu. Parmağını diktik ama yaralanma kötü olduğu için iki kere daha müdahale ettik. Başparmağı kurtaramadık. Elde başparmak fonksiyonları çok önemli olduğu için başparmağını yerine koymamız gerekiyordu. Bu nedenle ayaktan ele parmak nakli gerçekleştirdik. 1,5 ay oldu. Şimdiden bazı fonksiyonlarını yapmaya başladı. Daha da fonksiyonel halde kullanmasını bekliyoruz" diye konuştu. 

yunus kona
el parmagi
konya
ayak parmagi
nakil
selcuk universitesi tip fakultesi
Yorum (1)
fizyoterapiburdur
konya selçuk üni̇versi̇tesi̇ ortopedi̇ ve travmatolojisi türkiyenin belki de en iyi kliniği olabilir. ben de trafik kazası sonrası orada ameliyat olmuştum. kontrollerimi istanbulda yaptırdım. gittiğim her yerde övüyorlardı. mehmet ali acar hocama bir kez daha teşekkür etmek istiyorum
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir