Medimagazin logo

Kök hücre ile ince bağırsak nakli

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, dünya çapında başarıya imza attı.
Kaynak: BUGÜN
Kök hücre ile ince bağırsak nakli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk doktorlar dünyada ilk kez kendi geliştirdikleri yöntemle kron hastası iki genç kızı kök hücre ile birlikte yapılan ince bağırsak nakliyle sağlıklarına kavuşturdular. Bu iki hastanın dünyada sadece iki örnek olduğunu ifade eden Opr. Dr. Selçuk Kılınç, "Dünyadaki meslektaşlarımız, geliştirdiğimiz yöntemi heyecanla takip ediyorlar. Şimdilik 30 hasta için izin almıştık. 2012'de ameliyatlarımıza devam edeceğiz. Pek çok ülkeden hastanın İzmir'e gelecğini düşünüyoruz" dedi.

HARVARD'LA İŞBİRLİĞİ

Harvard Üniversitesi'nde tıbbı teknolojiler geliştiren Prof. Dr. Utkan Demirci, "Bizim işimiz, kandaki milyonlarca hücre içerisinde çok az bulunan kök hücreleri alıp, ayrıştırıp Opr. Dr. Selçuk Kılınç'ın ameliyatlarında kullanılmak üzere hazırlamak. Bu çok önemli bir gelişme" dedi.

ÖLÜMÜ BEKLİYORDUM

Nakille, ölümü beklerken yeniden hayata döndüğünü söyleyen 31 yaşındaki Burçin Yücel "15 seneden beri kron hastasıyım. Ümidimiz kalmamıştı, öleceğim diye bekliyorduk. Hocalarımız sayesinde çok iyiyim. Sıkıntım yok." dedi. Yine krom hastası olan Gizem kılıç nakille hayata tutuldu.

Dünyada tek olma özelliğini taşıyan birimde önümüzdeki günlerde kron hastası 5 aylık Hüseyin Yiğit isimli bebeğe de nakil yapılacak.
 

kök
hücre
ile
ince
bağırsak
nakli
Yorum (1)
DR.HÜSEYİN
dünyada ilk olduğu konusunu gururla takip ettik.dr.selçuk bey in kök hücre ile ilgili çalıştığını anladım ancak anlamadığım konu ise;bu ameliyatı bu hastanede hangi serviste çalışan doktor veya doktorlar yaptı.bu ameliyat la ilgili sadece bu doktor arkadaşla mı gurur duyalım veya esas ameliyatı yapan başka cerrahlar var mı?esas ameliyatın yükünü çeken başka isimler varsa onların adlarını da yazsanız daha şık daha etik olmaz mı.dünya çapındaki bu ameliyatı tek kişiye maledip sadece bir kişiden bahsetmeniz ekipteki arkadaşlar haksızlıktır kanaatindeyim.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir