Medimagazin logo

Klinik şefliklerinin kaldırılmasına tepki

Sağlık Bakanlığının, klinik şef ve şef yardımcılığı kadrolarını kaldırarak, eğitim sorumlusu ataması, TTB tarafından eleştirildi
Klinik şefliklerinin kaldırılmasına tepki
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Türk Tabipleri Birliği (TTB), 663 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile klinik şef ve şef yardımcılarının görevden alınmasını ve bir yıllığına eğitim sorumlusu atanmasını eleştirdi.

 

TTB’den yapılan yazılı açıklamada, hekim yetiştiren hocaların görevden alındığı belirtilerek, “Sağlık Bakanlığı, hekimlik hafızasını da mı silmeyi amaçlıyor?” denildi. Açıklamada, üst düzey tıp bilgisi ve bilgiyi uygulama becerisi olan nitelikli eğitimcilerin mi, yoksa sağlık hizmetini kâr-zarar hesabı ile görecek hastane yöneticisi tarafından bir yıllığına atanan kişilerin mi bu topluma iyi hekimler yetiştireceği olduğu soruldu.

 

Klinik şefi ve şef yardımcısı kadrolarına sınavla atanan, yıllarca bu görevlerini başarıyla sürdüren klinik şef ve şef yardımcıları da dahil olmak üzere bütün eğiticilerin kadrolarının kaldırıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Yaklaşık 1000 klinik şefi, 900 klinik şef yardımcısının bir bölümünü siz atadınız, bir bölümü girdikleri sınavlar sonucu bu görevlere atandı. En son 26 Ocak 2010 tarihinde yapılan sınavla 156 klinik şefi, 254 şef yardımcısı bu kadrolarda görev yapmaya hak kazandı. 663 sayılı KHK’ye bile uymadan, karanlık bir hukuksuzlukla, eğitimci hekimleri, eğitim verdikleri birimindeki eğitim hizmetinin ve sağlık hizmetinin sorumluluğundan azlediyorsunuz. Bir gecede onlarca yıldır verdikleri emekle bu görevleri yapmaya hak kazanan iyi eğiticileri, eğitimde ve hizmette saf dışı bırakıyorsunuz.

 

Özellikle de sizin gibi düşünmeyen, sağlık hizmetini ve eğitim ortamını ticarileştirmeye direnen/direnecek iyi hekimlerin, eğitimcilerin bilgisini, becerisini, nitelikli hekim yetiştirerek yeni kuşaklara  aktarmasından mı çekiniyorsunuz? Performans/para/ciro baskısı/kar-zarar hesabı yerine sağlık hakkına sadık kalacak kuşakların gelmesinden mi endişeleniyorsunuz? O kadar çabanıza rağmen hala asistanların, tıp öğrencilerinin dilinde ‘doktor ne demek? Performansla çalışan tüccar mı demek?’ şarkılarını mırıldanmalarından, yüksek sesle söylenmesinden mi rahatsız oluyorsunuz? ‘Kim yetiştiriyor bunları!’ diye uykularınız mı kaçıyor?”

 

“Zehirli elmayı kabul etmeyin”

Açıklamada, “görevli olduğu kadroyu bilimsel bilgi ve becerisi ile hak ettiğini düşünmeyen, atama yolu ile bir yıllığına eğitim sorumlusu yapılan kişilerin hekimlik değerleri yerine ‘verilen emirleri’ daha kolay mı yerine getireceğinin düşünüldüğü” sorusu dile getirildi.

 

Hekimlik eğitiminin, eğiticilerin görevlerinin güvencesi ve bilimsel özgürlüğü olmadan yürütülemeyeceği dile getirilen açıklamada, “Atama ile, emir komuta zinciri ile düşünen, eyleyen, bilen hekim yetiştirilemez. Bunun için görevden alma ve atamalara hemen son verilmesini istiyoruz. Nitelikli sağlık hizmeti bekleyen halkımıza bu yapılanın sağlık hakkına, iyi yetişmiş hekimlerden hizmet alma hakkına ağır bir müdahale olduğunu bildiriyoruz. Hekimlerden bu hukuksuz onursuz görevden alma ve atamalara karşı çıkmalarını, bir başkasının hakkının gaspıyla oluşturulan zehirli elmayı kabul etmemelerini bekliyoruz. Bu durumun iyi hekimlik ortamını zehirleyen, telafisi olmayacak sonuçlar doğuracağını hatırlatıyoruz. KHK’nin bu hükümleri de dahil iptali için Anayasa Mahkemesine götürüleceğini düşünmekle birlikte, klinik şefliği ve şef yardımcılığı görevlerinden alınan hekimlerin bu hukuksuz işlemlere karşı yapacakları itirazları, hukuksal başvuruları destekleyeceğimizi duyuruyoruz” denildi.

klinik
şefliklerinin
kaldırılmasına
tepki
Yorum (27)
ey
TTB;yine laf etmiş balkabağı. Bence sağlık bakanlığı üniversitelerde olması gerekeni gerçekleştirdi,koltuğa yapışmış,asistan kanı emen koltuk sevdalısı şefleri değiştirerek, olması gerekeni yapmıştır.TTB CHP zihniyetini aynen uyguluyor,muhalefet yapmak için muhalefet yapıyor gibi.Kardeşim,dünyada bir çok yerde üniversitelerdeki hocaların bölümünde kalıp kalmayacakları yıllık performanslarına göre belirlenir.Bzide ise şeflikler,anabilimdalları koltuklarına yapışıp kalmış dina..(neyse bunu demek istemiyorum) hocalarla doludur.Üniversitelerin yapamadığını yapan sağlık bakanlığını kutluyorum.
0
Cevapla
hasan ekim
Klinik şefliği zaten garip bir uygulamaydı. Çoğu uzman olan bu şeflerin yanında doçentler ve profesörler çalışırdı. Bakanlığın bu garip durumu önlemesi gerekirdi. Ancak doçent ve profesörleri de otomatik olarak eğitim sorumlusu olarak ataması gerekirdi. Bu hakkı yalnız mevcut şef ve şeflere vermesi eski hamam eski tas gibi olmuş.Akademik hiyerarşiye saygı gösterilmesi gerekir. Bilimin temelinde de bu yatar. TTB bunu eleştireceğine eskiye dönüşü desteklemiş. Dünya dönüyor ama biz tersine gidiyoruz.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
TTB sırf muhalefet olsun diye bu açıklamayı yapmış.Zaten sağlık bakanlığının şef, şef yardımcısı atamasını sürekli eleştiriyordu.Yapılan iş gayet olumlu.Şeflik sistemini kim çıkarmışsa zaten saçma sapan bir iş yapmış.
0
Cevapla
Dr.S.S.
Yuh olsun be! Belki de Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı en doğru iş budur! 40 yaşında şef olup 25 yıl o kliniğin içindeki hekiminden hemşiresine, müstahdemine kadar babasından miras kalmış gibi sahibi olmak gibi şimdiye dek zaten çoktan sonlandırılması gereken bir hilkat garibesinin hala devam ettirilmesi için çalışmak, artık herhalde ne yaptığının ve ne dediğinin bile farkında olamamaktır. Bu TTB'yle hekimlerin daha fazla gidebileceği bir yol kalmamıştır. Yuh be, yuh!!!
0
Cevapla
ayşe ince
kesinlikle yerinde bir uygulama.şefler kendilerini kliniklerde allah zannediyorlar.uzmanı,asistanı,hemşiresi ve personeli üzerinde müthiş bir baskı kurmaktadırlar.istemediklerini gönderip,istediklerini kolayca alabilmektedirler.özel odalar sadece onların hastalarına aittir.tüm personel onların özel hastalarının işlerini koşturmaktadır.bu krallık sona erecek inşallah.ama mevcut olanlar hala aynı tavırlarına devam edecek gibi görünüyor.umarım yaptırıcı olur bakanlık.bende bakanlığı kutluyorum,yerinde bir karar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir