Medimagazin logo

Kızılay'ın 'kan hizmetleri geliri' 2022'de yüzde 61 arttı

Kızılay faaliyet raporunu açıklamasına rağmen bağımsız denetçi raporu henüz açıklanmadı. Kızılay’ın 2021 yılı notu “sınırlı olumlu görüş” olmuştu
Kaynak: tr.euronews.com
Kızılay'ın 'kan hizmetleri geliri' 2022'de yüzde 61 arttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kahramanmaraş depremleri sonrası deposundaki çadırları sattığı için büyük eleştiri toplayan Kızılay’ın “kan hizmetleri gelirleri”, 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 61 arttı. 

Kızılay, 2022’de “kan hizmetlerinden" 1,6 milyar TL gelir elde etti. Bu da toplam 12,3 milyar lira gelirinin yüzde 8’ine karşılık geliyor. Kızılay faaliyet raporunu açıklamasına rağmen bağımsız denetçi raporu henüz açıklanmadı. Kızılay’ın 2021 yılı notu “sınırlı olumlu görüş” olmuştu.

Kızılay’da yeni başkan Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz göreve başladı. Dr. Kerem Kınık, Kızılay’ın deprem performansı sonrası eleştirilerin odağı haline gelmiş; iktidar yetkililerinin istifa çağrılarına da bir süre direnmişti.

Kızılay kan ürünlerinin dağıtımıyla da gündeme gelmişti. Türk Kızılay “hastanelere kan satıldığı” iddialarını yalanlamıştı. Ancak Kızılay, hastanelerin kan veya kan bileşeni için maliyeti teşkilata ödediğini, ardından bu ödemeye Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) fatura ettiğini duyurmuştu.

Kızılay’ın internet sitesinde yayımladığı belgelere göre kurum 2021 yılında “kan ürünleri hizmet sunumu”ndan 1 milyar 126 milyon lira gelir elde etti. Bu gelir toplam hasılatın yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Kızılay’ın kan hizmetlerinden geliri ne kadar?

Kızılay’ın 2022 faaliyet raporuna göre, “kan merkezleri gelirleri” 1 milyar 607 milyon TL oldu. Toplam gelir ise 2022’de 12 milyar 287 milyon lira olarak gerçekleşti.

Faaliyet raporlarına göre, 2021’de “kan hizmetleri gelirleri” tam 1 milyar lira olmuştu. Bu gelir 2020’de 793 milyon; 2019’da ise 790 milyon lira idi.

 

Bağımsız denetçi ve faaliyet raporundaki veriler farklı mı?

Öte yandan bağımsız denetçi raporu ile faaliyet raporundaki tanımlamaların ve verilerin farklı olması dikkat çekti. 2021 Kızılay Faaliyet Raporu’nda “kan hizmetleri geliri” 1 milyar lira iken, Türkiye Kızılay Derneği ve Bağlı Ortaklarına dair bağımsız denetçi raporunda “kan ürünleri hizmete sunum gelirleri” 1 milyar 126 milyon.

2020 Kızılay Faaliyet Raporu’nda “kan hizmetleri geliri” 793 milyon lira iken bağımsız denetçi raporundaki “kan ürünleri hizmete sunum gelirleri” 911 milyon.

Kızılay’dan kan açıklaması

Kızılay kan satışına dair haberleri şöyle izah etmişti: “Hastaneler, talep ettikleri her kan veya kan bileşeni için Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) belirlenen tedarik süreci maliyeti (çalışanlar, laboratuvar, kan torbaları, soğuk zincir) ay sonunda Kızılay'a ödemekte, ardından ise bu ödemeye kendi giderlerini de ekleyerek Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) fatura etmektedir. Dolayısıyla tüm sürecin maliyetini devletimiz karşılamaktadır.”

Bağımsız denetçi raporu henüz açıklanmadı

Öte yandan, Türkiye Kızılay Derneği ve Bağlı Ortaklarına dair 2022 yılı bağımsız denetçi raporu henüz açıklanmadı. 2021 yılına dair denetçi raporunun tarihi 14 Nisan 2022.

2021 yılı raporunda bağımsız denetçi firma Grant Thornton Kızılay’a ‘sınırlı olumlu görüş’ notu vermişti. ‘Sınırlı olumlu görüş’ün en önemli sebeplerinden birisi Kızılay ile Şube Başkanlıkları arasındaki mali ilişkiler idi.

kizilay
kan hizmetleri geliri
bagimsiz denetci raporu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir