Medimagazin logo

Kene kabusu geri döndü

Azdavay ilçesinde, tarlada çalışırken ayağına yapışan keneyi fark etmeyen kadın, sekiz gün sonra hayatını kaybetti.
Kene kabusu geri döndü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kastamonu'da bu yıl Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle son üç günde ikinci kez ölüm olayı yaşandığı belirtildi.

Kastamonu'nun Azdavay ilçesi Karahallılar köyünde ikamet eden emekli 3 çocuk annesi Nigar Orman (48), sekiz gün önce köyde tarlada çalışırken ayağına kene yapıştı. İddialara göre, vücuduna yapışan keneyi fark etmeyen Nigar Orman, olayın üzerinden birkaç gün geçince baş ağrısı, bulantı ve yüksek ateş şikayetleri nedeniyle Azdavay Devlet Hastanesine başvurdu. Burada yapılan tahlilleri temiz çıkan Nigar Orman, daha sonra Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesine sevk edildi. Burada da Nigar Orman'dan alınan tahliller sonucunda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) teşhisi konuldu.

Bunun üzerine Nigar Orman, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Orman, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.Orman'ın cenazesi yakınları tarafından hastane morgundan alınarak Azdavay ilçesinin Karahallılar köyüne getirildi. Cenaze araçtan indirilmeden önce tabutu taşıyacak vatandaşlara eldiven ve maske dağıtıldı. Köyde kılınan cenaze namazının ardından Orman'ın cenazesi köyündeki aile mezarlığına Kastamonu Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekiplerin gözetiminde ip yardımıyla özel hazırlanan 3 metre derinliğindeki mezara indirildi.

Ayrıca, Kastamonu'da, şu an 15 vakanın bulunduğu öğrenilirken, bunlardan 6 kişi de KKKA hastalığı pozitif iken 4 kişinin de yatak tedavisinin devam ettiği belirtildi. Ayrıca, 5 kişi de yapılan tedaviler sonrası taburcu edildi. Kastamonu'da yaşanan KKKA hastalığı vakasından son üç günde ikinci kez ölüm yaşandı. Daha önce kahvehanede otururken Salim Şen'in ayağına kene yapışmış ve 10 gün sonra hayatını kaybetmişti.

kene
kabusu
geri
döndü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir