Medimagazin logo

Katılım payından kaçan hasta 'acil'i dolaştı

Vatandaşlar muayene katılım payı ödememek için ‘acil hastası’ oldu. Bu yılın 10 ayında 1.6 milyar lira olarak beklenen katılım payı geliri, ücretsiz olduğu için vatandaşların acilden giriş yapmasıyla yarıya düştü. Toplam muayenenin yüzde 27’si acilden yapılınca, muayene katılım payından devletin kasasına giren para 981 milyon lirada kaldı.
Katılım payından kaçan hasta 'acil'i dolaştı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlıkta yeni yıla yeni katılım paylarıyla girilecek. 2 lira olan reçete parası 3 liraya çıkarken, hastalar aile hekimlerinin yazdığı reçeteye de para ödemeye başlayacak. 3 kutudan sonraki her kutu için ilaç için 1 lira verilecek. Devlet hastanelerinde muayene başına 5 ve üniversite hastanelerinde 12 liralık ücret ödenmeye devam edecek. 35 milyar lirayı aşan sağlık harcamalarının finansmanı için önemli bir gelir kalemi haline gelen katılım payı uygulamasını vatandaşlar ‘acil yöntemiyle’ deldi. Özellikle özel hastanelerde 12 liralık katılım paylarını ödememek için acilden girişler patladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu konuşmasında da yer alan bu yılın ilk 10 ayında hastanelere yapılan 263 milyon tedavi başvurularının 71 milyonunu acil müracaatları oluşturdu. Bir de bunlara ‘kronik hastalardan katılım payı alınamaz’ ibaresi eklenince bütçeye konulan 1.6 milyar liralık muayene katılım payı hedefi şaştı. Hastalardan alınan muayene parası 981 milyon lirada kaldı.

GERÇEK ACİL HASTAYI AYIRMA KARARI
Acillerdeki yoğunluğun gereksiz ve muayene katılım payından kurtulma amaçlı kullanılmasından rahatsız olan Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu, triaj uygulamasına geçme kararı aldı. Buna göre acil servislerde hekimler ‘asıl acil hastaları’ belirleyecek. İlk muayenenin ardından acil olmadığı tespit edilen hastalar rahatsızlığına göre ilgili polikliniklere yönlendirilecek. Böylece acil olmadığı tespit edilen ve KBB, göz, dahiliye, üroloji gibi servislerden giriş yapan hastalar muayene katılım payı da ödemiş olacak.

katılım
payından
kaçan
hasta
'acil'i
dolaştı
Yorum (9)
Uğur Gönenç
Desenize, saglikciya siddet olaylari birkac misli artacak.
0
Cevapla
vatandaş
batman bölge devlet hastanesini bir gelin görün derim yetkililere tanıdığı olan gelip buraya ilacı yazdırdığı gibi ardından eczane kalfaları buraları acil önlerini mesken tutmuş durumda çıkan hastanın yakasına yapışıyorlar karnenizi ve reçetenizi bize verin ki ilaçlarınızı biz getiririz diye ( gerisi artık ne hal bilemiyorum ) eee eczacı bu dürüstüde var üç kağıtçısıda kimseyi zan altında bırakmak istemem ... gerçekten dönme dolap gibi
0
Cevapla
Hakan Salih
Televizyonlardaki saçma sapan sağlık programlarının acilen yasaklanması gerekir.
0
Cevapla
s. tatar
Bakanlığımız vatandaşı da kendisi gibi yaptı.
0
Cevapla
serkan çelik
sağlık bakanlığı ve sgk'nın sonunda bu ayrımı yapmaya niyetli olması çok güzel. umarım becerebilirler. yıllardır acil olmayan hastalar acilde bakılıyordu çünkü sağlık bakanlığı acile başvuran herkes acil hastadır diyordu. biz hekimlerde aksini söylüyor triaja göre hastaları polikliniğe yönlendirmeye çalışıyorduk. o zamanda şikayet oluyordu ve bakanlık doktorları sorumlu turuyordu. bakalım bu sefer işler nasıl değişecek.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir