Medimagazin logo

Karadeniz’de kanser kaygısına gerek yok

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, Karadeniz bölgesinde özel bir kanser sıklığının yaşanmadığını ve bölgede yaşayan halkın özel bir kanser hastalığı kaygısı taşımasına gerek olmadığını söyledi.
Karadeniz’de kanser kaygısına gerek yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Prof. Dr. Bilir, Rize Üniversitesi tarafından, İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen ''Doğu Karadeniz'de Kanser ve Kanserden Korunma'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konuşmasında, dünyada kalp hastalıklarından sonra en ölümcül hastalığın kanser olduğuna işaret eden Bilir, “Bütün ülkeler kanserle ilgili yoğun çalışma yürütüyor. İnsanları kanserden korumanın çareleri aranıyor. Kanserin en önemli özelliği yaşam beklentisinin kısa olmasıdır. Kalp hastaları uzun süre bu hastalıklarıyla birlikte yaşayabilir. Kanser hastaları uzun süre hastalıkla birlikte yaşamayı başaramıyor. Kanser bu yönüyle daha ürkütücüdür. Kanserin türlerine son yıllarda çareler bulunsa da kanser ölümcül hastalık diye bilinir'' dedi.
Kanser hastalıkları bakımından Karadeniz Bölgesinin belirgin bir özelliği olmadığını ifade eden Bilir, ''Türkiye'nin her tarafında ne kadar kanser vakası varsa Karadeniz'de de o sıklıkta görülüyor. Hatta Türkiye'nin belli bölgelerine oranla kanser oranı az. Karadeniz Bölgesine özel bir kanser sıklığı kanser kaygısı doğru değil. Böyle bir kaygı duymaya gerek yok.'' diye konuştu.
Katılımcılara, ''Sağlıklı yaşamak için çabalayan insanlar kanser dahil bir çok hastalıktan korunur” uyarısında bulunan Bilir, şöyle dedi: "Sağlıklı yaşam beraberinde uzun ömür ve verimli çalışmayı getirir. Sağlıklı uzun yaşam için bedensel, ruhsal ve sosyal yönden insanın iyi olması gerekiyor. İnsanlar yıllarına sağlıklı yaşam katmalı. Son yıllarda insan ömrü uzamasına rağmen birçok hastalık ortaya çıktı. Türkiye'nin yaş ortalaması 63 yaştan 73 yaşa çıktı. İnsan ömrünün uzamasıyla beraberinde ortaya çıkan hastalıklar için sağlıklı yaşam çok önemli.''
Asıl olanın sağlıklı dünyaya gelen bir bebeğin sağlıklı yetişkin yaşa ulaşmasını sağlamak olduğunu kaydeden Bilir, ''Sağlıklı yaşam için (sağlık nasıl bozuluyor?) sorusunun cevabını bilmek gerekir. Buna yönelik tedbir ve uygulamalarla insanın sağlığını koruyabiliriz. Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve sigaradan uzak durmalıyız. Bu üç madde insan sağlığını korumanın ana temelini oluşturuyor. Bu üç ayağın hiç birini eksik ve kısa olmayacak şekilde birlikte götürmeliyiz.'' ifadelerini kullandı.
Prof. Dr Bilir, beslenmede süt ve süt ürünleri ile sebze meyvenin önemli yer tuttuğunu Türkiye'nin bu anlamda kendi kendine yetebilen ender ülkelerden biri olarak şanslı olduğunu sözlerine ekledi.

karadeniz’de
kanser
kaygısına
gerek
yok
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir