Medimagazin logo

Kapının arkasındakiler tahliye edilmişti! Nöbetçi hakim tekrar yakalanmaları için karar çıkardı

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık çalışanlarına şiddete ilişkin soruşturma kapsamında açılan davada haklarında 8 yıl 6'şar aya kadar hapis talep edildikten sonra tahliye edilen 2 sanık hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.
Kapının arkasındakiler tahliye edilmişti! Nöbetçi hakim tekrar yakalanmaları için karar çıkardı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 21 Eylül'de yaşanan olayda, yakınlarını kaybeden bir grup, yoğun bakım ünitesine geçmek istediği sırada kendilerini engellemek isteyen sağlık çalışanlarına şiddet uygulamış, kamu malına zarar vermişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, Fırat Ö., Soykan K., Muhammed Devran Ö., Yasin Ö. Memet Sadik Ö. ve suça sürüklenen çocuk B.O hakkında gözaltı kararı verilmiş, Muhammed Devran Ö. ve Soykan K. tutuklanmıştı.

Cumhuriyet Savcısı Lütfü Karakuş'un hazırladığı iddianamede, sanıklardan Fırat Ö., Soykan K. ve Muhammed Devran Ö.'in "kamu malına zarar vermek" ve "sağlık personeline görevi yaptırmamak için direnmek" suçlarından 8 yıl 6'şar aya, Yasin Ö. ve Memet Sadik Ö.'in ise "sağlık personeline görevi yaptırmamak için direnmek" suçundan 4 yıl 6'şar aya kadar hapisleri istendi.

İddianameyi kabul eden Ankara 34. Asliye Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklar Ö. ve K.'ı adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Bunun üzerine savcı, nöbetçi Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesine tahliyelere yönelik itirazda bulundu. Savcının itirazını yerinde bulan mahkeme, tahliye edilenler hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

"Sağlık hizmeti bekleyenler de olumsuz etkilendi"

Mahkeme kararında sanıkların eylemlerinin sağlık çalışanlarının yanı sıra hastanede tedavi hizmeti alan vatandaşları da olumsuz etkilediğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Sanıkların üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, eylemlerin kanunda karşılığı olan ceza sınırı, sanıkların kastının yoğunluğu ve şiddetini eylemlerinin, sadece mağdurların hayatını ve bedenini etkilemediği, tedavi hizmeti bekleyen diğer vatandaşların da hayatını ve tedavi sürecini olumsuz etkileme ihtimali, suçun kamu hizmeti veren binada herkesin görebileceği şekilde kamu hizmeti ifa eden memurlara karşı işlenmesi hususları dikkate alınarak adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı anlaşılarak sanıkların tutuklanmasına karar verilmiştir."

sağkta şiddet
ceza
keçiören eğitim ve araştırma hastanesi
Yorum (2)
Sağlıkta
Bravo savcı ve 5. Ağır ceza hakimine. Benzeri davalarda örnek olması dileğiyle. Göz açtırmayacaksın magandaya
3
Cevapla
Osman D
Daha önceki yorumlarımda da yazmıştım. Yeniden yazıyorum: Devlet ve hukuk, memurları, vatandaşları arasında ayrım yapamaz. Devletin daha az değerli memuru, ülkenin daha az değerli vatandaşı yoktur. Hepsi aynıdır, hepsi değerlidir. Bu saldırı, bir kaymakama ya da bir cumhuriyet savcısına makamında yapılınca, devlet ve mahkeme hangi refleksi veriyorsa, burada da aynı refleks gösterilmelidir. Ayrım yapılmamalıdır. Bu, milli bütünlüğü ve dayanışmayı da zedeler. Bu anlamda, kararı veren değerli hakimleri tebrik ediyorum. Saygılarımla.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir