Medimagazin logo

Kanserin yayılmasında rol oynayan proteinler keşfedildi

Bilim insanları, kanser hücrelerinin yayılmasında rol alan proteinleri keşfetti. Bu keşifle kanser hücrelerinin yayılmasını durduracak ilaçlar üretilebilir.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Kanserin yayılmasında rol oynayan proteinler keşfedildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN-Kanser başlangıçtaki tümörlü bölgeden başka organ ve dokulara sıçramaya başladığında metastatik olarak adlandırılır ve metastatik kanserli hastaların tümörlerini kontrol altına almak oldukça güçtür. Bu yüzden metastaz, kanserli hastaların ölümlerinin yüzde 90’ından sorumlu olmaktadır. Peki yayılmacı kanserleri durdurmak mümkün olabilir mi?

 

Havai Üniversitesi Kanser Merkezi’nden araştırmacılar, kanser hücrelerinin öncül tümörden başka organlara yayılmasını durdurabilecek ve tümör alındığında hem metastaz oluşumu hem de yeniden tekrarlama riskini azaltabilecek yeni bir mekanizma keşfetti. PNAS dergisinde “RSK2 drives cell motility by serine phosphorylation of LARG and activation of Rho GTPases” başlığıyla yayımlanan çalışmada, hücre çoğalması ve farklılaşması üzerinde etkili olan onkogenler üzerinde çalışan ekip, onkogen aktivitesinin artmasında rol oynayan mutasyona uğramış bir grup protein keşfetti.

 

Onkogenlerin normal hücre çoğalması sürecinin kansere dönüşümünde RSK2 adlı bir proteinin rol oynadığı bilgisini veren araştırmacılar, bu proteinin başka formlardaki LARG ve Rhoa proteinlerini de harekete geçirerek kanserli hücrelerin yayılmasını hızlandırdığını buldu. Araştırmacılar, metastatik kanserde rol oynayan bu proteinlerin keşfinin, yayılmayı durdurmak için geliştirilecek ilaçlarda yol gösterebileceğini ifade etti.

onkoloji
araştırma
kanser
metastaz
protein
larg
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir