Medimagazin logo

Kanserde Türk doktorları ve Mayo Clinic ortak çalışması

ABD'nin ünlü sağlık kuruluşu Mayo Clinik profesirleri, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından düzenlenen sempozyumda orta ve ileri yaşlarda çıkan kanser türlerine ilişkin çalışmalarını Türk doktorlarına anlattı.
 Kanserde Türk doktorları ve Mayo Clinic ortak çalışması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Çeşme Ilıca Otel'de düzenlenen Multipl Miyelom ve Plazma Hücre Hastalıkları Sempozyumu'nun başkanlığını yürüten DEÜ İç Hastalıkları ve Hemotoloji Uzmanı Prof. Dr. Haysi Özsan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mayo Clinic ile ilk kez ortak bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Multipl miyelom ve plazma hücre hastalıklarının ileri yaşlarda ortaya çıktığını söyleyen Özsan, "Sempozyumda ele aldığımız kanserlere yakalananlar diğerlerine göre biraz daha şanslı diyebiliriz. Çünkü bu kanser türleri daha ileri yaşlarda görülüyor. 30 ve 40'lı yaşlarda bu kanser türlerine rastladığımız hastalar da oluyor ancak tedavide dünya bilim adamları önemli aşama kaydetti" dedi.

Özsan, sempozyuma Mayo Clinic'ten katılan Prof. Dr. Angela Dispenzieri, Prof. Dr. Ahmet Doğan, Prof. Dr. Morie Gertz. Prof. Dr. Shaji Kumar, Prof. Dr. Robert Kyle ve Prof. Dr. Nelson Leung'un ileri yaşlarda görülen bu kanser türleri ile bilgilerini DEÜ doktorlarının yanı sıra Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden doktorlara da aktardığını ifade etti.

Türk hematologların da mesleklerini son derece başarıyla gerçekleştirdiğini dile getiren Hayri Özsan, Mayo Clinic uzman ekibiyle işbirliğini sürdürmek istediklerini de sözlerine ekledi.

ABD ve Türk doktorlarının görüş alışverişinde bulunduğu sempozyum, yarın akşam sona erecek

kanserde
türk
doktorları
ve
mayo
clinic
ortak
çalışması
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir