Medimagazin logo
Kan veren de doktor
Çocuk hastanesi doktorları hem hastaları iyileştiriyor hem de kan anonslarını kaçırmıyor. 30 doktor toplam 320 kişiye kan verdi
Kan veren de doktor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Çocuk hastanesi doktorları hem hastaları iyileştiriyor hem de kan anonslarını kaçırmıyor. 30 doktor toplam 320 kişiye kan verdi.

Türkiye'de yeteri kadar kan bağışı yapılmadığı için her gün yüzlerce kişi hastalarını kurtarabilmek için kan peşinde koşturuyor. Bu sorunun en fazla yaşandığı yerlerden biri de İzmir'deki Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi. Ancak bu hastanede görev yapan doktorlar, acil durumlarda kan bulamayan hasta çocuklara kendi kanlarını vererek hayat kurtarıyor. Yoğun çalışma koşulları altında çalışan 30 doktor, büyük fedakârlık göstererek şimdiye kadar 320 kez kan verdi.


Tedavi ettikleri çocuklara kendi kanlarını vermenin kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen
doktorlar, bunun yeterli olmadığını belirterek, sağlıklı olan herkesi sık sık kan vermeye çağırdı.


Pediatri Uzmanı Gökmen Bilgili de 9 yıldır her üç ayda bir kan verdiğini ve her ihtiyaç olduğunda da koşarak kan vermeye gittiğini dile getirerek, "Kan anonsunu duyunca hemen en son ne zaman kan verdiğimi hesaplıyorum. Eğer 3 ayı doldurmuşsam koşarak gidip kan veriyorum. Bir gün nöbet için hastaneye girerken kan anonsunu duydum. Servise çıkmadan kan verdim. Hastanın uzun süredir tedavi ettiğim çocuk olduğunu gördüğümde çok duygulandım" diye konuştu.


'KAN VERME ORANI DÜŞÜK'
Hastanenin Kan Merkezi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr.Yüce Ayhan ise halkın bildiğinin aksine kan vermenin çok faydalı olduğunu dile getirerek, "Kan vermek vücuttaki hücreleri yeniliyor, kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltıyor ve kolesterolü düşürüyor. İnsanlar kendi başlarına gelmediği sürece gidip kan vermiyor. Bir yakını hastalananlar gelip bize kaydını yaptırıyor ancak yakını iyileşince bir daha kapımızın önünden geçmiyor" diye konuştu.

Sabah
kan
veren
de
doktor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300