Medimagazin logo

'Kan ürünlerinden üretilen ilaçları biz üreteceğiz'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Her yıl kan hastalıkları ilaçlarıyla ilgili ödediğimiz para yaklaşık 500 milyon lira. Kan ürünlerinden üretilen bu ilaçları inşallah ülkemizde ve kendi bağışçı kanlarımızdan üreteceğiz" dedi.
'Kan ürünlerinden üretilen  ilaçları biz üreteceğiz'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kütahya'daki programlarının ardından Bursa'ya gelen Müezzinoğlu, Nilüfer ilçesinde, Kanal 16 Televizyonu'nun açılışına katıldı. Müezzinoğlu, açılışın ardından kanalın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özdemir'in hazırlayıp sunduğu "Seçim Platformu" programının canlı yayınına konuk oldu.

Daha sonra Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ne (AKKM) geçen Müezzinoğlu, Hemofili ve Talasemi Derneği (HETADER) kan kardeşleri ve gönüllüleri buluşma gecesine katıldı.

Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, bu derneğin yöneticilerinin talasemi ve hemofili hastalarının derdiyle dertlendiğini ve onların hayata tutunabilmesi anlayışıyla hareket ettiğini söyledi.

Müezzinoğlu, "Türkiye'de daha sağlıklı olabilme adına bu çemberleri çok genişletmemiz lazım. Böbrek yetmezliği olan çocuklarımız var. Kemik iliği bekleyen lösemili çocuklarımız var. Bizim de fedakarlık konusunda sorumluluklarımız var. Bize lazım olmayanı, bir başkasında olmadığı zaman feda etme gibi bir sorumluluğu hayatımızın merkezine almamız lazım" dedi.

Müezzinoğlu, sağlam bünyeye sahip olan insanların yılda iki defa kan vermesinin sağlık açısından faydalı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığı olarak Kızılay ile çok önemli projelere imza atıyoruz. Her yıl kan hastalıkları ilaçlarıyla ilgili ödediğimiz para yaklaşık 500 milyon lira. Kan ürünlerinden üretilen bu ilaçları inşallah ülkemizde ve kendi bağışçı kanlarımızdan üreteceğiz. Bu anlamda hem tedavide daha güçlü olacağız hem de bu ürünleri ülkesinde üretebilen bir ülke ve millet olacağız. İnşallah geleceğimiz daha güçlü olacak."

Konuşmaların ardından Müezzinoğlu, dernek kurucularına, yöneticilerine ve bağışçılara plaket verdi. Hemofili ve talasemi hastası çocuklara da oyuncak dağıtan Müezzinoğlu, geceden ayrıldı.

mehmet müezzinoğlu
kan ürünleri
ilaç
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir