Medimagazin logo

Kan bağışını arttıran yöntem

''İnsanları ikna ettiğim için günde ortalama 150 kişi kan veriyor''
Kan bağışını arttıran yöntem
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sakarya Müzisyenler Derneği Başkanı Sefer Beyenal, Türk Kızılayınca düzenlenen kan bağışı kampanyalarında gitar çalarak vatandaşları kan vermeye çağırıyor.

Türk Kızılayının kan bağışı kampanyalarında ücretsiz gitar çalan Beyenal, 15 yıldır gitarıyla Türk Kızılayının kan bağışı kampanyalarına katılarak insanları kan bağışında bulunmaya davet ediyor.

Beyanal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzik eşliğinde yapılan kampanyaların insanların dikkatini daha çok çektiğini söyledi.

Kampanyalarda ücretsiz olarak gitar çalıp şarkı söylediğini belirten Beyenal, kampanya sırasında vatandaşlarla iyi iletişim kurduğunu ifade etti.

Beyenal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Müzik hisle alakalı bir sanat. Güzel sesle şarkı söylersen insanlar kan verirken müzik çaldığında farklı hislere kapılır ve kan verir. Müzik insanların ruhuna hitap ediyor çünkü. Başta böyle yapmıyordum. Parça çalmak değil konuşurken birkaç akort basıp o akort dizisi üzerinden insanlara hitabı melodik yaptığım zaman insanlar da geliyor. İnsanlar benim toplum için uğraştığımı, Türk Kızılayının iyi bir kurum olduğunu bildikleri için kan veriyor. Normal şartlarda kan toplanan yerlerde 15 kişi kan verir. İnsanları ikna ettiğim ve kötü niyetli olmadığımı bildikleri için günde ortalama 150 kişi kan veriyor."

"Çocukları da kan vermeye yönlendirmek gerekiyor"

Kan bağışı konusunda insanlarda duyarlılık oluşturulması gerektiğini ifade eden Beyenal, şunları kaydetti: "Kan vermek insanın 5 dakikasını alır. Lütfen herkes kan versin. En kolayı bu. Sevapsa, insanlıksa, sağlıksa hepsi burada var. ’Başkası verir herhalde, bana mı kaldı bu işler’ diye düşünmeyin, ihtiyacı olan insanlar için kan verin. Çocukları da kan vermeye yönlendirmek gerekiyor. Allah öyle bir vücut vermiş ki bize, kan verdikçe vücut kendini yeniliyor. Bilinçli olalım ve kan bağışında bulunalım. İnsanları seviyorum. Toplum için çalışalım, kan verelim. Zor zamanlarda insanları mutlu kılalım. İyilik yapıp denize atalım. Müziğe, sanata değer verelim ve çocuklarımızı bu konuda yönlendirelim."

kan
bağışını
arttıran
yöntem
Yorum (1)
gölgelice
İnsan gelişimi süresince sürekli yaralanmış, kan kaybetmiş, kaybettiği kanı yerine koymuştur. Vucudumuz hala kan kaybediyormuşuz gibi davranıyor. Fakat şu anda hiç kan kaybettiğimediğimiz için belki de bu fazlalık bizde hastalığa sebep oluyor. Yani kısaca kan versek iyi olurdan çok kan vermek zorundayız demek yanlış olmaz kanaatimdeyim
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir