Medimagazin logo

Kamuda bir ilk! Sağlık çalışanlarına karne dönemi...

Sağlık Bakanlığı, atamaları yıl sonunda tamamlanacak olan toplam 9 bin 300 sözleşmeli sağlık personeline karne dönemi başlatacak. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, “Bu personel arasında il, ilçe müdürü de var başhekim de. İlinde, hastanesinde karnesi kötü olan yöneticiyle bir daha sözleşme yapılmayacak" dedi. 
Kaynak: Hürriyet - Meltem Özgenç
Kamuda bir ilk! Sağlık çalışanlarına karne dönemi...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlık Müsteşarı Gümüş, kamuda ilk kez başlayacak olan karne uygulamasının detaylarını Hürriyet'e şöyle anlattı: 

BAŞHEKİMLER, BAŞHEMŞİRELER, MÜDÜRLER

“İl müdürleri atamamız yılbaşına kadar tamamlanacak. Sağlıktaki başarıyı artırmak amacıyla bundan böyle toplamda 9 bin 300 sözleşmeli sağlık personeli karne alacak. Bu karnelere göre görevlerine devam edip etmeyeceklerine karar verilecek. Kamuda bunu ilk yapacak olan Sağlık Bakanlığı olacak. Sözleşmeli il müdürleri, tüm müdür yardımcıları (başkanlar), ilçe müdürleri, başhekimler, başhemşireler vs. hepsi sözleşmeli olacak. Örneğin bir hastanede önemli bir ilerleme kaydedilemiyor, başarı düzeyi düşüyorsa önce başhekimi, başhemşiresi vs. ile yolları ayıracağız. Bu başarısızlık tüm ilde görülüyorsa o zaman il müdürleri ve yardımcıları ile bir daha sözleşme imzalamayacağız. Ancak bu kişilerin karnesi iyi ise o zaman tabi ki ödül mekanizması devreye girecek.” 

 

 

 

EMEKLİ DOKTORLAR DÖNÜYOR

Müsteşar Gümüş, hekimlerde emeklilik yaşının 72’ye yükseltildiğini anımsatarak, 100 hekimin devlet hastanelerinde çalışmak için başvurduğunu açıkladı. Gümüş, "Değerlendirmeler yapılıyor. İş yapma kabiliyeti olanlar, il müdürlerince uygun görülürse yeniden çalışacaklar” dedi.  

120 BİN DOKTORA DA KARNE 

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda doktorlara da karne verilmesi için çalışma başlatmıştı. Bu çalışmada da sona gelindiği öğrenilirken, Sağlık Müsteşarı Gümüş, bu konuyla ilgili de şunları söylemişti: 

“Bundan böyle uzmanlığını alan doktor, ‘artık uzmanım’ deyip köşesine çekilemeyecek. Kendisini geliştirmek zorunda kalacak. Bizde 40 bin pratisyen doktor, 80 bin uzman doktor var. Yıllık kaç hastaya baktıkları, kaliteli bakıp bakmadıkları, sonuçların ne olduğu, kaç hastanın vefat ettiği, kaçında komplikasyon oluştuğunu mutlaka kontrol edeceğiz. Karnesi iyi olmayan hekimler eğitime alınarak teşvik edilecek. Doktorların yaptıkları ameliyatları da inceleyeceğiz. Örneğin ameliyatların yüzde 80’i sorunluysa, gerekirse ‘sen şu ameliyatları yapmayacaksın’ dememiz gerekir.”

karne
sağlık bakanlığı
doktor
Yorum (17)
Hasan Akdemir
Sonuçta kıytırıktan işlerle uğraşıp suya sabuna dokunmayan kardeşlerimiz pekiyi alacak, en problemli insanlar ve hastalıklarla uğraşanlar tü kaka olup enselerinde sürekli sallanan bir Demokles kılıcını hissederek iyice pısırıklaştırılacak.
10
Cevapla
AHMET ALİ SAZ
sayın müsteşarımız önce kendi verdiği sözü bi tutsa diyorum .performans düzelecekti, emekli maaşı, yıpranma , nöbet ücretleri ne oldu.önce kendilerine karne vermek lazım.Sözünü tutmasını bekliyor sağlık çalışanları.Saygılar
13
Cevapla
Ali
Kaliteli bakıp bakmadığımızı (!) derken bile şaşırıyorum cümleye de neyse. Kim karar verecek buna ? Ayrıca aile hekimleri saçma sapan sağlık, ehliyet ,spor ,okul ,askerlik, evlilik vs. raporlarla uğraşmaktan nasıl hastaya KALİTELİ BAKACAKLAR onun cevabını berin isterseniz
7
Cevapla
burak kar
doktorların muayene ettiği hastaların kaçını vefat ettiğini, komplikasyon oranlarına ve sonuçlarına göre karne verirseniz bu ülkede onkoloji ameliyatı yapan doktor bulamassınız. Biz gerizekalımıyız anında mesleği bırakır gider kardeşimin galericisinde çalışırım. Bir onurumuz kaldı onu da verecek halimiz yok
14
Cevapla
Terekekeme
Dünya'da bu mantıkla karne yok. Board sınavı, CME,..vb metodlarla meslek içi eğitim sağlanıyor. Bizde sadece bakılan hasta sayısına ve başhekim "efendinin" himmetine göre puanlama yapılır.
27
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir