Medimagazin logo

'Kalp sağlığında, bilimsel temelli bilgilere inanmalı'

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Aksoy, kalp sağlığı konusunda medyada yer alan her haberinin bilimsel temelli olmadığını savundu.
'Kalp sağlığında, bilimsel temelli bilgilere inanmalı'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aksoy, başhekimlik toplantı salonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, kalp - damar hastalıklarının en çok öldürücü hastalıklar arasında yer aldığını söyledi.

Kalp - damar sağlığı açısından çeşitli aktiviteler yapıldığını belirten Aksoy, "Medya, yazılı ve görsel basın, kalp sağlığı açısından daha iyi ve etkili kullanılabilir. Daha yetkili insanlar bu konuda konuşabilir. Televizyonda her denilene ve her çıkan insanın dediklerine inanmamak gerekir. Bunlar bizim karşımıza bilimsel temelleri olmayan bilgiler olarak çıkıyor" diye konuştu.

Aksoy, televizyonda ya da gazetelerdeki haber sonucu hastaların tedavilerini bırakabildiğini ve bunun istenmeyen sonuçlara yol açabildiğini vurguladı.

Bir gazetecinin Prof. Dr. Canan Karatay'ın açıklamalarını sorması üzerine Aksoy, "Sonuçta bir kardiyolog hocamızdır. Bazı görüşlerine tabii saygı duyuyoruz ama bu açıklamaların çoğunun temelinin olmadığını düşünüyorum. Evet yaptığı açıklamalarla ilgili çalışma yapılmıştır ama bunlar uzun vadede sonuç elde edilen çalışmalar değildir" dedi.

Aksoy, televizyonda yapılan bazı açıklamalar sonucunda hastaların ilaçlarını ve diyetlerini bırakabildiğini, bunun hastaları riske attığını ileri sürdü.

Bazı haberlerin hastaları yanlış yönlendirdiğini aktaran Aksoy, "Hastalarımız genel kabul görmüş ve bilimsel camiada kabul edilmiş diyet programlarını tedavi amaçlı uygulamalı" ifadelerini kullandı.

'kalp
sağlığında
bilimsel
temelli
bilgilere
inanmalı'
Yorum (2)
Ahmet Rasim Küçükusta
KOLESTEROL HASTALIK DEĞİLDİR Aterosklerozun fizyopatolojisini, statinlerin etki mekanizmasını, statinlerin mutlak fayda ve risklerini bilen bir hekimin hastalarına "statin yazması" bilimsel temelli bilgilere aykırıdır. http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/04/08/ordan-burdan-havadan-sudan/kolesterol-hastalik-degildir/
0
Cevapla
Ahmet Rasim Küçükusta
BÜYÜK KOLESTEROL YALANLARI Bu kitabı okuduğunuz zaman kolesterol teorisinin nasıl yalanlarla dolu olduğuna, kalp krizi ve felçlerden korunmanın kolesterol teorisiyle değil sağlıklı hayat tarzıyla mümkün olabileceğine şüpheniz kalmayacak! http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/04/02/kitaplar/yeni-kitaplar/buyuk-kolesterol-yalanlari/
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir