Medimagazin logo

Kalp naklinde ikinci kez "dalya" diyecekler

Türkiye'deki kalp nakil merkezleri arasında ön plana çıkan Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, 1998 yılında başladığı kalp nakil operasyonlarında 200'üncü sayıya yaklaştı.
Kalp naklinde ikinci kez "dalya" diyecekler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Türkiye'de birçok başarılı kalp nakil operasyonuna imza atan ve uluslararası alanda adından söz ettiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı, bugüne kadar Türkiye'de yapılan kalp nakillerinin üçte biri ve yapay kalp cihazlarının da yüzde 50'sini gerçekleştirdi.

Türkiye'de kalp nakli yapan 16 merkez arasında en fazla kalp nakli deneyimi olan merkezde ayrıca 1986 yılından bu yana yaklaşık 18 bini açık kalp ameliyatı olmak üzere 36 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirildi.

Nakil sayısı bu yıl 200'ü aşacak

EÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve kalp nakil ekibinden Prof. Dr. Tahir Yağdı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1998 yılında başladıkları kalp nakli çalışmalarının artarak devam ettiğini anlattı.

Prof. Dr. Yağdı, EÜ Hastanesi'nin kalp yetmezliği cerrahisinin tedavisinde Türkiye'de önde gelen bir merkez haline geldiğini dile getirdi.

Her yıl yaklaşık bin kişinin kalp nakline ihtiyaç duyduğunu ifade eden Yağdı, hastanelerinde şu anda 62 yapay kalpli, 70'in üzerinde ise acil kalp bekleyen hastanın bulunduğunu vurguladı.

Yağdı, 1998 yılından bu yana kalp nakillerinin başarılı bir şekilde sürdüğüne işaret ederek, "Bu yıl 200'üncü naklimizi gerçekleştireceğiz ve bu sayıyı aşacağız" diye konuştu.

kalp
naklinde
ikinci
kez
"dalya"
diyecekler
Yorum (1)
adem akyon
asistanların köle gibi nöbet tutturuldugu fakulteydı dımı ora:).
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir