Medimagazin logo

Kalp nakli için hava limanında uçağı kaçıran kadına pil takıldı

Adana'da bürokratik işlemler yüzünden uçağa binemediği için kalp naklinin yapılacağı Antalya'ya gidemediği iddia edilen Emine Baş'a (50) pil takıldı.
Kalp nakli için hava limanında uçağı kaçıran kadına pil takıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

"Uygun kalp bulundu ama bürokrasi yüzünden nakil şansı kaçtı." başlıklı haberlerle gündeme giren Baş, ilgili Sağlık Bakanlığı, soruşturma başlatmıştı. Gelişmeler sonrası 15 yıldır kalp rahatsızlığı çeken Baş, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi'nde ameliyat edildi. İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, başarılı bir operasyonla kalp pili takılan Baş'ı hastanedeki odasında ziyaret etti. Yüzü gülen ve mutluluktan duygusal anlar yaşayan Baş, çok iyi durumda olduğunu söyledi.

Daha önce kalp nakli için ilk sırada bulunduğuna dikkat çeken Baş, "Bir takım sorunlar yaşadım. Ama doktorlarımız sayesinde, çok şükür daha iyiyim. Karın ağrım geçti. Eskiden zor günler yaşıyordum. Gece uyuyamıyordum. Rahatladım."dedi. Hava limanında uçağı kaçırdığında "hayatının bittiğini" düşündüğünü vurgulayan Emine Baş, "Kalbimin dokular da uyuyordu. Son şansımdı." diyerek, gözyaşı döktü.

ÇAYLI: HASTAYA ÜÇ ODAKLI KALP PİLİ TAKILDI

Bu sırada basın mensuplarına bilgi veren Kardiyoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Murat Çaylı, sebebi bilinmeyen kalp yetmezliği rahatsızlığı çeken kadının kalp fonksiyonlarının bozulduğunu söyledi.

Yüzde elli olması gereken kalbin kasılma durumunun hastada yüzde 25'lere indiğini belirten Çaylı, "Daha önce kornea anjiyografi yalmış. Kornea arterleri normaldi. Hastanın asıl sorunu kalbilinin elektriksel sisteminde arıza olmasıydı. Kalbin elektrosunda 120 milli saniyenin altında olması gereken değer, 190 milli saniyeye çıkmıştı. Bu da kalbin performansını olumsuz yönde etkilemekteydi. Kalbin boşlukları arasındaki uyum bu durumlarda bozuluyor. "şeklinde konuştu.

Bu tür hastalarda daha önceleri kalp naklinin yapıldığını; ancak yeni teknolojik gelişmelerle "üç odalıklı kalıcı kalp pilinin" takıldığını açıklayan Doç. Dr. Murat Çaylı, operasyonla hastanın kalp fonksiyonlarının artırıldığını belirtti. Çaylı, şunları söyledi: "Hastamıza yaklaşık 1,5 saat süren bir operasyonla üç kalp boşluğuna kablo yerleştirilerek, pil takıldı. Bu sayede bozuk olan elektriksel aktivite düzeltilmiştir. EKG'daki 190 milli sanayi olan süre pil sayesinde 110 milli saniyeye indirilmiştir. Hastamız dün karın ağrısı ve nefes darlığı gibi şikâyetleriyle daha sıkıntılı durumdayken bugün sırt üstü uyuyabilecek, ağrıları geçmiş hale gelmiştir. "

KEMİK: AİLE KALP PİLLERİNE YAKLAŞMAMIŞ

İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik ise geçmişte kalp nakli önerilen Emine Baş'a daha önceleri son çıkan pillerin takılabileceğini; fakat yakınlarının pek inanmadığından buna yaklaşmadıklarını kaydetti.

Ailenin bu tedavi yöntemlerini biraz kulak ardı ettiğini dile getiren Kemik, uzmanların bu hastaya kalp naklinin çok gerekli olmadığını ifade ettiğini aktardı. Ameliyat sonrası hastanın rahat bir uyku uyuduğunu ve çok rahat bir şekilde hissettiğine işaret eden Kemik, "Yapılması gereken tedavilerin en güzel şekilde uygulandığına inanıyorum. Emeği geçen klinikteki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Emine Baş'ın kalp nakli için Antalya'ya "bürokratik engeller yüzünden gidemediğine" ilişkin soruşturmanın bakanlık ve müdürlük müfettişleri tarafından araştırıldığını hatırlatan Kemik, incelemeler sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti. Kızı Emel Avcı ise annesinin ameliyat sonrası daha iyi olduğunu ifade etti. Avcı, "Çok mutluyuz; artık yüzümüz gülüyor. Hava limanında uçağı kaçırdığımızda umudumuz bitmişti. Ama şimdi normal bir insan gibi yaşayacak." açıklamasını yaptı.

Baş'ın diğer kızı Derya Aksoy da emeği geçen sağlık personeline teşekkür etti.
 

kalp
nakli
için
hava
limanında
uçağı
kaçıran
kadına
pil
takıldı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir