Medimagazin logo

Kalp ameliyatında yeni rekor

Kalp hastası Hakan Şendil için tek yol ameliyattı. Ancak 180 kiloluk vücudu ameliyata imkân vermiyordu. Önce 20 kilo verdi, sonra da mekanik kalp kapakçığı takıldı. 6 gün yoğun bakımda tutulan Şendil şimdi gayet sağlıklı
Kaynak: SABAH - ESRA TÜZÜN
Kalp ameliyatında yeni rekor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'nin en şişman hastası, açık kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu. 180 kilodan ameliyat için 160 kiloya inen Hakan Şendil'in kalp kapakçığı en büyük boy mekânik kapakla değiştirildi. Ancak artık rutin olan kalp kapakçığı ameliyatı hasta şişman olduğu için ölümle kalım arasında ince bir çizgiye dönüştü, hasta 6 gün yoğum bakımda tutulduktan sonra sağlığına kavuştu.

ÖNCE AKCİĞER ŞÜPHESİ
Bütün dünyada "Şişman hastalara kalp ameliyatı yapmak doğru mu" tartışmaları sürüp giderken hatta İngiltere'de bu konuda yasaklar getirilirken, Türkiye'de ölümcül obez bir hastaya kalp ameliyatı yapıldı. Vücut kitle indeksi 65'in üzerinde yani ölümcül düzeyde obez olan Hakan Şendil'in kiloları hem hastalığın teşhisini hem de ameliyatı çok zorlaştırdı. 180 kiloluk Hakan Şendil henüz 36 yaşındaydı. Nefes almakta zorlanıyordu öksürük nöbetlerine giriyor sonra da kan tükürüyordu. Sigara içtiği için gittiği hastanelerde akciğer hastalığı üzerine yoğunlaştı doktorlar. Ancak kesin bir teşhis konulamadı.

AÇIK KALP AMELİYATI
Pek çok hastanenin ardından İstanbul- Kartal Koşuyolu Kalp Hastalıkları Hastanesi'ne geldi. Burada yapılan incelemelerde sorunun aslında akciğerden değil kalp kapakçığından kaynaklandığı belirlendi. Ameliyat edilmesi gerekiyordu. Ameliyatı yapabilmek adına Hakan Sendil, diyetisyen desteğiyle 160 kiloya kadar düştü. Kalp kapakçığı ameliyatları artık kapalı teknikle de yapılabiliyordu ancak hastanın kiloları nedeniyle doktorlar böyle bir risk alamadı. Ameliyat bir süre önce Prof. Dr. Mete Alp başkanlığındaki ekip tarafından başarıyla gerçekleştirildi ve hastaya mekânik kalp kapakçığı takıldı. Ancak en fazla iki gün yoğun bakımda kalan hastaların aksine Hakan Şendil, akciğer ve böbrek üstü bezleri çok zorlandığı için 6 gün yoğun bakımda tutuldu. Artık sağlıklı ve sıradaki amacı kilolarından kurtulmak...

AKCİĞER MAKİNESİ BİLE VÜCUDU ZOR TAŞIDI
P
rof. Dr. Mete Alp: Kayıtları inceledik daha önce yine biz 140 kilo bir hastayı ameliyat etmiştik. Bu kez daha zorlu bir süreç vardı. Hastamız bize geldiğinde tartı 160'ı gösteriyordu ve yaşamak için ameliyattan başka şansı yoktu. Mekânik kapak kullandık onun da en büyük boyunu tercih ettik. Ameliyat sırasında dirseğim koluma kadar kalbin içine girdi hem ameliyat hem de ameliyat sonrası kilo nedeniyle çok zordu. Kalp akciğer makinesi bile böyle bir vücudu taşımakta zorlandı. Bize kilo vereceğine dair söz verdi umarım tutabilir.

kalp
ameliyatında
yeni
rekor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir