Medimagazin logo

Kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor

Yapılan araştırmalara göre, aspirin ve anti romatizmal ilaçların, kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini düşürdüğü bildirildi.
 Kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Özgür, kalın bağırsak kanserinin genellikle bağırsak polibinin yıllar içinde hücresel değişikliğe uğrayarak kötüleşmesi ile oluştuğunu söyledi.

Bu değişimin ortalama 10 yıl içinde gerçekleştiğini belirten Özgür, "Kalın bağırsak kanseri önlenebilir bir kanser türüdür. Hastada polip saptandığında polibin alınması ileride oluşabilecek kalın bağırsak kanserini önleyecektir. Bu nedenle polipler teşhis edildiği anda mutlaka alınmalıdır" dedi.

Özgür, kalın bağırsak kanserinin yüzde 90'ından fazlasının polipten kaynaklandığını ifade ederek, "Yapılan araştırmalar, aspirin ve anti romatizmal ilaçların kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Hergün bir aspirin içmek, polip öyküsü olan hastalarda tekrar polip oluşma riskini azaltmaktadır" diye konuştu.

Kolonoskopik inceleme sırasında elli yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık üçte birinin bağırsağında en az bir polip saptandığını vurgulayan Özgür, "Günümüzde çok sayıda kişi kalp krizini önlemek için aspirin kullanmaktadır. Bu durum dolaylı olarak kalın bağırsak polip ve kanserini önleme konusunda yarar sağlamaktadır" dedi.

"ASPİRİN KULLANIMI ANCAK DOKTOR KONTROLÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ"

Özgür, son yapılan büyük çaplı araştırmaların, aspirinin kalın bağırsak kanserinden ölüm riskini yüzde 40-50 oranında azaltabileceğini gösterdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Yine yapılan araştırmalarda, kalın bağırsak kanseri tanısı konan ve başka bölgelere yayılmamış hastalarda düzenli olarak aspirin alındığında kansere bağlı ölümlerin yüzde 30 oranında azaldığı görülmüştür. Bu da bize gösteriyor ki aspirin hem kanserin oluşmasını hem de yayılmasını önlemektedir."

Aspirin kullanım süresinin de çok önemli olduğunu anlatan Özgür, şunları kaydetti:

"10 yılı aşkın düzenli aspirin alınımı ile kanser gelişme riski azalması daha fazla olmaktadır. Aspirinin bu hastalıkta, kalın bağırsak kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olan enzimi bloke ederek, etkili olduğu sanılıyor. Uzun süre aspirin kullanımının yan etkileri de dikkate alınmalı. Kanserden korunmak amacıyla aspirin kullanımı ancak doktor kontrolü altında ve yüksek riskli vakalar için söz konusu olabilir."

kalın
bağırsak
kanseri
riskini
azaltıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir