Medimagazin logo

Kalbi sırtında nakil bekliyor

Acil organ nakli listesinde yer alan 20 yaşındaki eski güreşçi Sefa Yılmaz, uygun kalp bulunana kadar yaşamını sürdürebilmesi için gerçekleştirilen yapay kalp sayesinde hayata tutunmaya çalışıyor
Kalbi sırtında nakil bekliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Acil organ nakli listesinde yer alan 20 yaşındaki eski güreşçi Sefa Yılmaz, "uygun kalp bulundu" müjdesini, sırtındaki çantada taşıdığı yapay kalple bekliyor..

Henüz beş aylıkken babasını kalp yetmezliğinden kaybeden, diğer üç kardeşinde de kalp rahatsızlığı bulunan Yılmaz'ın, acil kalp nakli olması gerekiyor.

Yılmaz'a uygun kalp bulunana kadar, yaşamasını sağlamak için Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapay kalp nakli gerçekleştirildi.

-"Yapay kalp nakli ile bir süre daha yaşama şansı yakaladım"

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rahatsızlandığı günden bugüne hiç umudunu kaybetmediğini ve birgün kalp nakli şansını yakalayacağına inandığını söyledi.

En kısa zamanda ayağa kalkmak ve sevdikleriyle olmak istediğini dile getiren Yılmaz, "Hiç umudumu kaybetmedim. Hep moralimi yüksek tutmaya çalıştım. Henüz uygun kalp bulunamadı ama en azından yapay kalp nakli yapılarak bir süre daha yaşama şansı yakaladım. Bu süre içinde organ bulunacağına inanıyorum. Çünkü, artık sadece bu haber için yaşıyorum" dedi.

-"Hastanın, kalbini çıkarttık yerine yapay kalp cihazı yerleştirdik"

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç, Sefa Yılmaz'da ciddi kalp yetmezliği bulunduğunu ve acil kalp nakli yapılması gerektiğini belirterek, Yılmaz'ın kalbinin yeterince kasılmadığı ve görevini yerine getiremediği için acil çağrıda bulunduklarını ancak bu süre içinde uygun bir kalp bulunamadığını anlattı.

Kalpteki soruna bağlı olarak diğer organlarda sorunların ortaya çıkmaya başladığını, ağır ilaçların kullanılması gerektiğini ifade eden Paç, kalp nakli yapılana kadar çeşitli cihazların yardımıyla hastaların bir süre daha yaşama şansı yakalayabildiğini söyledi. Paç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdiye kadar kullanılan cihazlar, kalbin tek tarafını destekleyen cihazlardı. Sefa'nın her iki tarafında da şiddetli yetmezlik bulunuyordu. Bu nedenle şimdiye kadar kullanılan cihazları kullanamadık. Bu nedenle son yıllarda dünyada da kullanılmaya başlanılan tümüyle yapay kalp cihazını taktık. Hastanın, tüm kalbini çıkarttık ve yerine yapay kalp cihazı yerleştirdik. Operasyon, çok başarılı geçti. Şimdi, kalbi destekleyen bir ilaç kullanmıyor. Yapay kalp cihazını kullandığı için alması gereken kan sulandırıcı ilacı var."

Çanta şeklinde taşınan bir üniteden oluşan cihazla, her türlü işin yapılabileceğini belirten Paç, "Cihaz hiçbir zaman kapanmayacak. Bu cihaz, kalp nakli yapılana kadar hastada kalacak. Nakil yapılana kadar hastayı ayakta tutmaya ve organların hayati fonksiyonlarını devam ettirmesine olanak sağlayan bu cihazlarla 4-5 yıl yaşayan hastalar var" açıklamasında bulundu.

Paç, Yılmaz'ın tam olarak sağlığına kavuşabilmesi için mutlaka organ nakli yapılması gerektiğini vurguladı.
 

kalbi
sırtında
nakil
bekliyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir