Medimagazin logo

Kafatası kemikleri üç boyutlu yazıcılarla tamamlanıyor

Eksik kemik parça üretilmesinde üç boyutlu yazıcı Türkiye’de de kullanılıyor
Kafatası kemikleri üç boyutlu yazıcılarla tamamlanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, Kafatasının alın, kaş kısmı ya da burun köküne denk gelen bölgelerdeki kozmetik açısından da önemli ya da büyük kafa kemiği eksikliklerinin, 3 boyutlu yazıcılar sayesinde kapatıldığını açıkladı. İnsanların kendi kemiklerinin enfeksiyon ya da tümör gibi hastalıklarda çıkarılmak zorunda kalınabildiğini belirten Prof. Dr. Erdoğan, küçük kemik eksiklerinin ya kendi kendine ya da kranioplasti denilen ameliyatla değişik materyaller kullanılarak kapatıldığını belirtti.

Kafa kemiklerinin çıkarılmasında ise farklı bir durumla karşı karşıya olduklarını dile getiren Prof. Dr. Ersin Erdoğan, “Özellikle alında, kaş kısmına ya da burun köküne denk gelen bölgelerdeki kozmetik olarak önemli olan kemik eksikliklerinde ya da büyük kafa kemik eksikliklerinin kapatılmasında problem yaşanıyor" diye konuştu.


KAFA KEMİĞİ BEYNİ TRAVMALARDAN KORUYOR
Kafatasında bulunan kemik boşluğunun iki sebepten dolayı mutlaka kapatılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Erdoğan, “Kafa kemiği fiziki bir bariyer olarak beynin korunmasını sağlamaktadır. Bu sayede beyin, travmalardan korunur. Bizim daha önce yaptığımız bir çalışmada da ortaya konulduğu üzere, kafa kemiğinde kusur olunca beyin kısmı atmosferik basınçla direkt muhatap olmakta ve beynin bu kısmının beslenmesi bozulmaktadır. Bu nedenle, özellikle kafa travması olan hastalarda kemik alınmış ise en kısa zamanda tekrar yerine takmak hastanın rehabilitasyon sürecini hızlandırmaktadır" diye konuştu.

Bu bölgelerdeki problemlerin üç boyutlu yazıcı sayesinde çözüldüğünü belirten Prof. Dr. Erdoğan, bu yazıcıların tıp alanındaki kullanımını şöyle anlattı: “Önce hastanın kafasının tomografisi çekilmekte, daha sonra kafatasındaki eksik kısım kafanın sağlam olan karşı kısmı referans alınarak önce plastikten taslak elde edilir. Belirli değişiklikler yapıldıktan sonra son şekil verilip üç boyutlu metal yazıcıda biyouyumlu titanyum alaşımından eksik parça üretilir ve üretilen yeni kafa kemiği steril edildikten sonra hastanın kafa tasındaki boşluğa vidalar yardımıyla tutturulur. Bu sayede kafanın şekli tam olarak verilmiş olur."

Türkiye'de yaklaşık son bir yıldır bu uygulamanın GATA'da yapılabildiğini ve yurt dışında son beş yıldır kullanıldığını belirten Prof. Dr. Erdoğan ayrıca, “Kafadaki her defekt için bu uygulamaya gerek yoktur. Kranioplastik kit denilen kemik çimentosu ile defektlerin çoğu kapanabilmektedir. Fakat büyük ya da yüzdeki alın, kaş ya da burun kökü gibi bölümleri içeren kemik yokluklarında bu yöntem kullanılmaktadır.” dedi.

kafatası
kemikleri
üç
boyutlu
yazıcılarla
tamamlanıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir