Medimagazin logo

Kadın-doğum uzmanlığı 4 yıl neden yeterli?

Kaynak: MEDİMAGAZİN OKUYUCU KÖŞESİ
Kadın-doğum uzmanlığı 4 yıl neden yeterli?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kadın-doğum uzmanlık eğitim süresinin 5 yıldan 4 yıla indirilmesini öngören kanun teklifi tartışma yarattı. Jinekologlara göre teklif, eğitim kalitesinde düşme, standartların dışına çıkma ve AB akreditasyonlarının iptali anlamına geliyor. Ama bu doğru mu? Asistan hekimler ne düşünüyor?

 

Trabzon Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ile Adana Milletvekili ve Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar tarafından, TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi (TJOD)Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin tepkisine yol açtı.

 

TJOD verdiği Avrupa akreditasyonlarına uygun olmaz ifadesi malesef doğru değil. Örneğin İngilterede herhangibir Tıp fakültesi internet sitesine kolaylıkla bakarak anlaşılacağı gibi; İngiltere'de Kadın doğum uzmanlık süresi 4 yıldır. Yine aynı şekilde oranın ösym si olarak kabul edilen ECFMG internet sayfasına bakıldığında  Amerika'da Kadın doğum uzmanlık süresinin 4 yıl olduğu çok rahatlıkla görülüyor. Sayın Derneğimiz bakanlığı ve halkı yanlış bilgilendiriyor. Ayrıca Türkiye'de ki kaç kadın doğum kliniğinin eğitim süreleri 5 sene olmasına rağmen Avrupa akreditasyonu var?

 

Ağır ve gereksiz eğitim şartlarından dolayı asistanlar arasında en çok intiharlara rastlanan bölüm kadın doğumdur. Bu eğitim etkili olması açısından aynı Amerika'da ve Avrupa'da olduğu gibi 4 sene olmalıdır. Çünkü eğer amaç akreditasyonda zaten Avrupa'da ve Amerika'da 4 senedir.

 

Lütfen Asistanları ucuz işgücü ve ilerde rakipleriniz olarak görmeyin sayın hocam. Kısa bir araştırmayla görebileceğiniz gibi bütün dünyada eğitimleri ekol olarak görülen ve takip edilen Oxford, Yale gibi üniversitelerde kadın doğum eğitimi 4 yıldır.

 

Lütfen sayın hocalarımız hayatımızdan 1 sene çalmayın...

 

asistan dr

kadın-doğum
uzmanlığı
4
yıl
neden
yeterli?
Yorum (9)
selami yazman
Teşekkürler.. 4 yıl kesinlikle yeterli.. Asistanlar köle değil bu mutlaka anlaşılmalı
2
Cevapla
DrHammer
Doğru ABD'de Kadın-Doğum 4 yıl. Yurtdışında çoğu ülkede Kardiyoloji, Göğüs Hast. ve Enfeksiyon Hast. Dahiliye'nin yan dalı. Madem bizde ana dal olmuşlar Endokrinoloji, Gastroenteroloji, Hematoloji, Nefroloji, Romatoloji ve Tıbbi Onkoloji'ye de direkt TUS'la girilsin 2 yıl Genel Dahiliye sonrası 3 yıl eğitimle toplam 5 yılda uzman olunabilsin. Böylece TR'de çok ihtiyaç duyulan Dahiliye yan dal uzmanları hızla yetiştirilmiş olur. Dr'lar yan dal yapmak istediklerinde ömürleri tükenmesin artık. Aynı şekilde Çocuk Hast. yan dallarınada TUS'la girilebilmelidir.
1
Cevapla
çetin öcal
4 - 5 kaç yıl olacaksa olsun.insanlarla dalga geçmeyin.bi an önce karar verin artık.5 yıl olursa kmse kadın doğumu tercih etmeyecektir.bence hocaları yeterlilik sınavına sokmak lazım.hocalar kalitesiz...
2
Cevapla
cc
eğitim düzenli ve planlı verilirse 4 yıl yeterli.tabii amaç eğitim kalitesini yükseltmekse...
4
Cevapla
ozgur
bizim hocalarimiz su andaki uzmanlar 4 yilda yetismedi mi ? yoksa biz sagligimizi eksik doktorlara yada eksik hocalarami emanet ediyoruz. 5 yil yapilacaksa su andaki uzman ve hocalar dahil herkesin eksik kalan egitimini tamamlamamsi icin de bir kanun taslagi hazirlayip verse TJOD u durust bulucam.. aynen askerlikteki gibi yillar sonra bir gun eksik askerlik yapmissiniz diye nasil cagiriyorlarsa eksik egitim alanlarida cagirsinlar
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir