Medimagazin logo

İzmir'li pratisyen hekimlerin feryadı

Kaynak: MEDİMAGAZİN OKUYUCU KÖŞESİ
İzmir'li pratisyen hekimlerin feryadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

 Ben İzmir’de 657sayılı yasaya tabi memur olarak devlet sağlık kurumunda çalışan 60 yaşında bir pratisyen hekimim. 30 küsur senedir ülkemin yüz binlerce insanına doktor olarak sağlık hizmeti verdim. Emeklilik hakkımı elde etmiş olmama rağmen maalesef maddi imkansızlıklar sebebiyle ayrılamıyorum çünkü maaşım yarı yarıya düşecek ve açlık sınırı seviyesindeki  bir maaşla hayatımı idame ettirmek durumunda kalacağım. Mecburi emekliliğime kadar ki beş senelik süremi de çalışarak geçirmek için gayret sarfediyorum.
 

Artık tecrübelerimizi ortaya koyabileceğimiz alanlarda bizlerden faydalanılması, genç hekimler kadar aktif olamayacağımızın düşünülmesi gerekirken; 18-haziran-1949 tarih, 7236 sayılı il idaresi kanununun valilere verdiği yetkiyle her 6 ayda bir 3 er aylık geçici görevlerle 100 km uzaktaki Torbalı, Tire Bayındır, Bergama, Ödemiş, Kiraz gibi ilçelere acil servislerde çalışmak ve nöbet tutmak üzere gönderiliyoruz. Ülkemizde senede 5 bine yakın doktor tıp fakültelerinden mezun olmaktadır. Yaklaşık 4 senedir bu ilçelere resen geçici görev veya atamalarla 50-60 lı yaşlardaki doktorları göndermek reva mıdır? Bu uzak ilçelere yeni mezunlardan tayin yapılması gerekirken 4 senedir her sene 3 ila 6 ay arası bu orta yaşlı, 25 senenin üzerinde hekimlik yapmış doktorları yollamak ne kadar adil ne kadar müsavi ne kadar haktır.
 

2011 yılında 1949 2.dünya savaşı sonrasından kalma kanunların verdiği yetkileri daha insani daha müsavi daha etik kullanmak gerekmez mi? İzmir’de her 3 ayda bir defa 3 er aylık süreler için bu yorgun savaçıları 25-30 sene bu ülkeye hizmet vermiş hekimleri her yıl 3-6 ay arası oradan oraya sürüklemek hangi vicdana sığar.
 

İzmir de 3 ayda bir yaklaşık 100  adet hekim oradan oraya yollanıyor. Sn İzmir İl Sağlık Mdr.lüğü yetkilileri ve Sayın Valimizden talebimiz geçici görevlendirmeler mevzuun da lütfen daha hassas davranmalarıdır. Bu boş olan kadrolara yeni mezunların tayin edilmesini sağlamak ve insanları 30 senelik yerlerinden koparmamaktır. Taşıma suyla değirmen döndürmek yerine bu boş olan veya hekim sayısı  azalan ilçelere yeni mezun doktorların tayin edilmesini sağlamak zannediyorum sayın yöneticilerimizin şiar ı olmalıdır.
 

Sizlerden istirhamım sayın yöneticilerimize feryadlarımızı duyurabilmenizdir onlara bizim adımıza bu haksızlığı gidermeleri ve çözüm yollarını bulma gayreti göstermelerini sağlamanızdır. Göstereceğiniz alakaya şimdiden teşekkür ediyorum.
 

Sağlık İzmir İl Mdr.lüğüyle irtibat kurarsanız temmuz ayında 100(yüz)lerce yeni 3er aylık en uzak ilçelere (çoğunda yeteri kadar sayıda hekim olmasına rağmen)geçici görevlendirme yazılarının hastanelere ve toplum sağlığı merkezlerine tebliğ edildiğini görebilirsiniz. Bizler için, daha medeni bir Türkiye için daha güler yüzlü ,hastalara daha özen gösteren hekim topluluğu için ve hayır dualarımızı almak için sizlere istirhamda bulunuyor ve yardımlarınızı tensib ediyorum.


 

İzmir'li pratisyen hekimler

i̇zmir'li
pratisyen
hekimlerin
feryadı
Yorum (2)
ht
talihsizliğiniz belki de iktidarın siyasi kapışma içerisinde olduğu illerden birinde görev yapıyor olmanızda. zira dikkat edin bu iktidarın bir yerde siyasi kazanç elde etmek ya da oy oranını artırmak amacıyla giriştiği ilk hamle sağlık hizmetleri üzerinden memnuniyet ve oy kazanmak olmaktadır.tabi bunun bizler için karşılığı sağlık çalışanının anasını ağlatmak, canına okumak olmaktadır.hem de bile bile zerre merhamet ve anlayış göstermeden.isterseniz şöyle kısa bir araştırma yapın, bunun doğru olduğunu göreceksiniz.genel bir memnuniyet ve oy kazanma kapısı olarak bu uygulamalar birçok yerde olmakla beraber siyasi yatırım yapılan ve siyasi rekabet içerisinde olunan yerlerde bu uygulama daha bariz olarak kendini göstermektedir.ülkede son 10 yıldır büyük bir kasıt ve zevk ile canlarına okunan tek memur kesimi başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarıdır...
0
Cevapla
sırrı sorguç
bunun çözümü;mesleğinde 25 yılını doldurmuş hekimlerin perifer ilçelere ,acil nöbeti gibi ağır çalışma şartlarına çok gerekli olmadıkça görevlendirilmemeleri maddesinin yönetmelikte yer almasıyla olabilir.ayrıca bu tip görevlendirmeler hizmet puanı baz alınarak yapılmalı..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir