Medimagazin logo

İstanbul Sağlık Müdürü: Huzur istiyoruz

İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde önceki gece 112 Acil Servis ambulans doktoru İsa Bugün'ün hasta yakınları tarafından darp edilmesiyle ilgili olarak, "Biz de Sağlık Bakanlığı olarak bu olaydan muzdaribiz" dedi.
İstanbul Sağlık Müdürü: Huzur istiyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dokucu, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlediği basın toplantısında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına değinerek, bir süre önce Gaziantep'te bir doktorun hayatını kaybettiğini, o zamandan bu yana farklı yerlerde yine benzer olayların gerçekleştirildiğini anımsattı.

Doktor İsa Bugün'ün hastaneye değil, Sağlık Bakanlığı'na bağlı sistemde çalıştığını belirten Dokucu, "Hastanede ambulans yerine park etmek konusunda ısrarcı olan, ikaz edildiğinde bu iş magandalığa kadar götürülüp, İsa kardeşime, burnunda iki ayrı kırık olacak şekilde bir saldırı gerçekleştirildi. Üzgün
olduğum konu, bir polis arkadaşımızın hemen yakınında gerçekleşmesi" diye konuştu.

Olay yerinin, görüntülere gelmeyen "ölü" bir alan olduğunu ve düzeltilmesi konusunda talimat verdiğini anlatan Dokucu, konunun hızlı bir şekilde savcılığa intikal ettirildiğini bildirdi.

Dokucu, şöyle devam etti:

"Sağlık Bakanlığımız'ın geçtiğimiz haftalarda, Bakanımız tarafından açıklandığı şekliyle, konu üzerinde hassasiyetle durduğunu ve bu konunun sadece bireysel anlamda saldırıya uğrayan bir arkadaşın değil, aynı zamanda Sağlık Müdürlüğü'nün, hastanemizin, Bakanlığımız'ın bir işi olduğunu, saldırının bize yapılmış olduğunu belirtir bir tavır içerisindeyiz. İsa Bugün, 10 gün raporlu olacak. Biz de Sağlık Bakanlığı olarak bu olaydan muzdaribiz.

Sadece çalışanımızın darp edilmesinden dolayı değil, bu arkadaşımızın darp edilmesinden dolayı buradaki 112 noktası bir gün boyunca hiç çalışmadı. Hali hazırda 3. gündeyiz. Buraya doktor verebilmiş değilim. Bugün bir hekim kaydırabileceğim. Kaydırdığım hekim de bir başka noktadan geliyor. Orayı hekimsiz bırakmış
oluyorum.

"Huzur istiyoruz"

Bu menfur saldırıyı yapanların maliyeti sadece bu arkadaşımız açısından değil, bu sistemde ambulans günde 8-10 hasta taşıyor, en az 1 veya 2 kritik hastaya müdahale ediyor. Bu arkadaşların yaptıkları, kendi kişisel hırslarını gidermiş oluyor. Ancak İstanbul'da onlarca hastanın, birkaçı da kritik olmak üzere, müdahalesine engel olmuş oluyor. Biz de müdahillik dilekçesini savcılığa iletiyoruz. Çünkü biz Sağlık Müdürlüğü olarak bu konuda zarar görüyoruz, halkımız zarar görüyor."

Mesleğin kıymetini bildiklerini dile getiren Dokucu, "Biz sağlık çalışma alanlarında, hastanelerimizde huzur, huzurlu çalışma istiyoruz. Herhangi bir hastaya bakarken, kritik hastaya bakarken, arkamızda 'acaba bu olayda bir şey olursa çalışanlara yönelik bir şiddet olur mu' kaygısını duymak istemiyoruz. Hekim arkadaşımıza ve sağlık çalışanlarına uzanan ellerin mutlak suretle bükülmesi, ciddi bir cezayla karşı karşıya kalması gerektiğini ifade etmek istiyorum" dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Dokucu, gerekli girişimlerin ardından olayı gerçekleştiren 4 kişiden birinin tutuklandığını, birinin de gözaltında olduğunu belirterek, bu tür olaylara medyanın ilgisinin arttığını
söyledi.

Sağlık çalışanlarının kendilerini daha az az güvende hissettiği bir ortamdan bahsedilebileceğini ifade eden Dokucu, "Şehirde maganda kültürünün bir şekilde olması aslında kanıksanamaz. Şehirlilik kültürü, yaşam tarzı aslında bir medeniyet işaretidir" diye konuştu.

Doktor İsa Bugün de olayı gerçekleştirenleri, ambulans yerine park yapmak istemeleri üzerine kibarca uyardığını, ancak hemen saldırıya uğradığını ifade ederek, "Olaya tepkisiz kalan" ve "görevini yerine getirmeyen" polis hakkında da şikayetçi olduğunu bildirdi.

i̇stanbul
sağlık
müdürü:
huzur
istiyoruz
Yorum (3)
isak
2011 yılında Hekim Hakları Derneğindeki toplantıyı, hükümetin sağlık politikaları eleştirilince terk edip kendisinden sözlü ve yazılı özür dilenmesini isteyen bir müdür vardı hatırlayan varmı?
0
Cevapla
uzman doktor
Malesef hala ambulans çalışmadı, hizmet zayıfladı vs modunda yürüyor işlr. Aslında değişen dönüşen düzende en büyük zararı vatandaş görüyor. Ama hala kimse olayın farkında değil. Emekli artık kaç tl maaş alacağını bilmez oldu. Aylığından ne kadar kesileceği konusunda hiç bir fikri yok. Değişen düzende doktoru by pass yapmaya çalıştışar ama siztemin dinamosu kabul etsenizde etmeseniz de doktordur. Bugün artık ne hasta doktorunu tanıyor ne de doktor hastasını. Mükemmel bir sallama zinciri kurulmuş hiç bir hekim artık haklı olarak riskli bir işe girmiyor. Vatandaşın cebinden elini çekeceğim diyen sistem nedense hastane patronlarının (market sahibi, nalbur , komisyoncu vs ) vatandaşın cebinden çekmeyi hiç düşünmüyor. Bu doktorlara olan saldırganların caydırıcı ceza alması için ne yapılıyor. Yada bunları tutuklu yargılatmak için ne yapıldı . Avukat vereceklermiş , ölen birinin avukata ihtiyacı yoktur. O yüzden bu tutum ve davranış bize dokunmaz diye düşünenleri de sırça köşkünde bulup dokunacaktır. Hiç bir dönemde bu kadar emeğe, eğitimli insana saldırı olmamıştır diye düşünüyorum . Toplumu güvensiz hale getirmek herkesin güvenliğini tejdit eder. Para pul imtiyaz sahibi olmak bişey ifade etmez. O zaman huzurlu bir toplum oluşturmak ve o toplum içinde huzurla yaşamak için gidilecek yol makarna bulgur dağıtarak , aslanı kediye boğdurarak olmayacaktır.......
0
Cevapla
E Efe
Ben artık defansif tıp uıyguluyorum bu insanlar için birşeyler yapmanın değmeyeceğini son günlerdeki olaylar iyice göstermiştir
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir