Medimagazin logo

İsrail ordusu Gazze'deki Nasır Hastanesi'nin doğum servisini bastı

İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta bulunan Nasır Hastanesi'nin doğum servisine baskın düzenlediği ve 2 ambulansı kullanılamaz hale getirdiği belirtildi.
Kaynak: AA
İsrail ordusu Gazze'deki Nasır Hastanesi'nin doğum servisini bastı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 25 gündür İsrail ordusunun kuşatması altında bulunan Nasır Hastanesi'ndeki son duruma ilişkin bilgi paylaştı.

Açıklamada, İsrail askerlerinin Nasır Hastanesi'nin doğum servisine baskın düzenlediği ve burada arama yaptığı ifade edildi.

İsrail ordusunun, hastanedeki 2 ambulansı da kullanılamaz hale getirdiği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığından gün içinde yapılan açıklamada, İsrail ordusunun, Nasır Hastanesi'ni "kışlaya çevirmeye" çalıştığı, askerlerin hastanedeki ambulans merkezi ve yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını hedef aldığı ve buldozerlerle hastane yerleşkesindeki toplu mezarlara zarar verdiği belirtilmişti.

İsrail ordusu 22 Ocak'tan bu yana daha önce "güvenli bölge" olduğunu ileri sürdüğü Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine ve kentteki hastanelere hem havadan hem de topçu ateşiyle yoğun saldırı düzenliyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar, İsrail ordusunu Nasır Hastanesi'ne yönelik saldırılarını sonlandırmaya çağırdı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), İsrail ordusuna Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Nasır Hastanesi'ne yönelik saldırılarını sonlandırma çağrısı yaptı.

MSF'den yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun sağlık personeli ve hastaların yerleşkede kalabileceğini söylemesine rağmen Nasır Hastanesi'nin bu sabah bombalandığı belirtildi.

Bu sabah düzenlenen saldırı nedeniyle hastanede ölen ve yaralananlar olduğuna ilişkin bilgiler bulunduğu aktarılan açıklamada, bir MSF üyesinden de haber alınmadığı ifade edildi.

Mevcut durum nedeniyle MSF'ye bağlı sağlık çalışanlarının hastaneden ayrılmak zorunda kaldığı ve İsrail güçlerinin yerleşke dışına kontrol noktası kurduğu kaydedildi.

Söz konusu noktada hastaneden ayrılanların kontrol edildiği belirtilen açıklamada, "Bu kontrol noktasında bir arkadaşımız gözaltına alındı. Arkadaşımızın güvenliği ve onurunun korunması çağrısı yapıyoruz." ifadesine yer verildi.

İsrail güçlerinin hastane içerisindeki baskınının sürdüğü aktarılan açıklamada, "Sağlık personelini ve tesiste mahsur kalan hastaları tehlikeye attığı için (İsrail ordusunu) bu saldırıyı derhal durdurmaya çağırıyoruz." ifadesi kullanıldı.

BM: Hastaneler her türlü askeri faaliyetten muaf tutulmalı

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Nasır Hastanesi'ne yönelik saldırısının ardından, "Hastaneler her türlü askeri faaliyetten muaf tutulmalı." dedi.

Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İsrail'in Refah kentine yönelik saldırılarının halihazırda kırılgan durumda olan insani yardım sistemini de derinden etkilediğini belirten Dujarric, insani yardım ortaklarının tüm risklere rağmen görevlerini sürdürmeye çalıştığını söyledi.

Dujarric, Refah'ta saldırının yoğunlaşması halinde siviller için koşulların çok daha kötüleşeceği uyarısını yineledi.

"Hastanelere yönelik her türlü faaliyeti kınıyoruz"

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Nasır Hastanesi'ne yönelik saldırısıyla ilgili Dujarric, "Hastaneler her türlü askeri faaliyetten muaf tutulmalı." diye konuştu.

Dujarric, hastanelere yönelik her türlü askeri faaliyeti kınadıklarını bildirdi.

"Hamas BMGK'nin terör örgütleri listesinde yer almıyor"

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths'in Hamas'ı terör örgütü olarak değil siyasi hareket olarak tanımlamasına ilişkin sorularla ilgili Dujarric, "Tutumumuz değişmedi. BM'nin bir örgütü terör örgütü olarak tanımlaması için BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Griffiths ise X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hamas'ın BMGK terör örgütleri listesinde yer almadığını anımsatarak, bunun 7 Ekim'deki Hamas saldırısını daha az korkunç yapmadığını kaydetti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: Nasır Hastanesinde hastalar ile kuvözdeki bebeklerin hayatı tehlikede

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Nasır Hastanesinde yakıtın tükenmesi nedeniyle hastalar ile kuvözdeki bebeklerin hayatının tehlikede olduğu belirtildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun baskın düzenleyerek askeri kışlaya çevirmeye çalıştığı Nasır Hastanesinde bir felaket yaşandığı ifade edildi.

Yakıtın tükenmesi nedeniyle hastanede jeneratörlerin 24 saat içinde duracağı kaydedilen açıklamada, bu durumun, kuvözdeki 3 bebek ile 6'sı yoğun bakım ünitesinde suni solunum cihazına bağlı olmak üzere çok sayıda hastanın hayatını tehlikeye attığı aktarıldı.

Açıklamada, İsrail ordusunun, 95 sağlık personeli, onların ailelerinden 11 kişi, 191 hasta ve 165 refakatçi ve yerinden edilmiş kişiyi hastanede kötü şartlarda alıkoyduğu dile getirildi.

Hastanede yiyecek ve suyun bulunmadığına, sağlık çalışanlarının ise hastalara hiçbir tedavi hizmeti sunamadığına işaret edildi.

Sağlık Bakanlığından gün içinde yapılan açıklamada, İsrail ordusunun, Nasır Hastanesini "kışlaya çevirmeye" çalıştığı, askerlerin hastanedeki ambulans merkezi ve yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını hedef aldığı ve buldozerlerle hastane yerleşkesindeki toplu mezarlara zarar verdiği belirtilmişti.

İsrail ordusu 22 Ocak'tan bu yana daha önce "güvenli bölge" olduğunu ileri sürdüğü Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine ve kentteki hastanelere hem havadan hem de topçu ateşiyle yoğun saldırı düzenliyor.

İsrail ordusunun hedefinde Nasır Hastanesi var

Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail ordusunun yeni hedefinde Han Yunus'ta yer alan Nasır Hastanesi var.

Daha önce İsrail'in baskınına uğrayan Şifa'nın ardından bölgenin ikinci büyük hastanesi olan Nasır Hastanesi 25 gündür İsrail güçlerinin kuşatması altındaydı.

Çevresine tank ve kesin nişancılar yerleştiren İsrail ordusu, Nasır Hastanesi'ni giriş ve çıkışlara kapatmıştı. Hastaneden çıkmaya çalışan çok sayıda Filistinli, İsrailli keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucu öldürülmüştü.

Bu sabah erken saatlerde hastaneye baskın düzenleyen İsrail güçleri, yerleşkeden ayrılmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi alıkoymuştu.

Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, İsrail güçlerinin Nasır Hastanesi'ni zorla tahliye ettirmesinin "insani felakete yol açacağı" uyarısında bulunmuştu.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı da İsrail ordusunun uzun süredir kuşatma altında tuttuğu Nasır Hastanesi'ne baskın düzenleyerek burayı "kışlaya çevirmeye" başladığını belirtmişti.

nasr hastanesi
gazze
dogum servisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir