Medimagazin logo

'İşaret parmağı sadakati gösterebilir'

Araştırmaya göre işaret parmağının uzunluğu, sadakat derecesini gösterebilir
'İşaret parmağı sadakati gösterebilir'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Oxford ve Northumria Üniversitelerinden bilim insanlarının araştırması, kadın ve erkeklerin işaret parmağının yüzük parmağına göre uzunluğunun "sadakat ölçüsü" olabileceğini gösterdi.

Araştırmaya 1314 kadın ve erkek katıldı. Katılımcıların el şekli ve ilişkideki davranışları incelendi. İşaret ve yüzük parmakları eşit boyda olanların daha sadık olduğu sonucuna varıldı. Yüzük parmağı daha uzun olanların ise daha az seçici olabileceği görüldü.

Testosteron hormonunun seviyesinin parmak uzunluklarını belirlediğini vurgulayan bilim insanları, işaret parmağının yüzük parmağından daha kısa olmasının bu kişinin anne karnında bu hormona daha fazla maruz kaldığı anlamına geldiğine dikkati çekti.

Ancak bilim insanları, bunun sadece bir araştırma olduğunu hatırlattı.

Kişilerin davranışlarını etkileyen çevre, deneyim gibi birçok etken bulunduğunu belirten bilim insanlarından Robin Dunbar, anne karnında maruz kalınan testosteronun ise ilişkiler gibi karmaşık bir konuda davranışlara etkisinin çok az olduğunu vurguladı.

Araştırmanın sonuçları "Biology Letters" dergisinde yayımlandı.

Daha önce söz konusu iki parmağın uzunluğu birçok araştırmaya konu olmuştu. Bir araştırma yüzük parmağı işaret parmağından ne kadar uzunsa bir erkeğin o kadar zengin olabileceğini göstermişti.
 

'i̇şaret
parmağı
sadakati
gösterebilir'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir