Medimagazin logo

İnmede motor fonksiyon restorasyonu önemli!

İletişim, bilişsel, yutma ile ilgili problemler ve nörojenik mesane gibi çok sayıda soruna neden olan inmede motor kayıpların değerlendirilmesi ve rehabilitasyon büyük önem taşıyor!
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İnmede motor fonksiyon restorasyonu önemli!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

“İnme Rehabilitasyonu Sempozyumu” nun ikincisi “Motor Fonksiyonun Restorasyonu”  başlığı altında Türkiye Fiziksel Tıp Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği ve Türkiye Fiziksel Tıp Rehabilitasyon Derneği ortak çatısı altında çalışan “İnme Çalışma Grubu” tarafından Ankara’da gerçekleştirildi. 

İnme Çalışma Grubu Eş Başkanları Prof. Dr. Canan Çulha ve Prof. Dr. Banu Kuran’ın konuşmaları ile başlayan ve katılımın ücretsiz olduğu sempozyuma Türkiye’nin dört bir yanından 200 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimi katıldı.

Prof. Dr. Banu Kuran - Prof. Dr. Canan Çulha

Motor kayıplar ve rehabilitasyon konuları işlendi

Motor kayıplar ve rehabilitasyon konularının işlendiği sempozyum hakkında Medimagazin’e bilgilendirmede bulunan Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği Yetkilileri,

“Bilindiği gibi inme bünyesinde, motor kayıpların yanı sıra iletişim, bilişsel, yutma ile ilgili, nörojenik mesane vb. gibi çok sayıda sorunları barındıran bir durumdur. Bu toplantıda bir gün boyunca motor kayıplar ve rehabilitasyonu konuları işlendi. İlk oturumda Türkiye’de ve dünya’da inmenin sıklığı ve getirdiği toplumsal yük tartışıldı, ardından Girişimsel Radyoloji’den Doç. Dr. Oktay Algın’nın akut inmede girişimsel tedavilerle ilgili çok değerli bilgi paylaşımları oldu. Daha sonrasında inmede olan motor kayıpların değerlendirilmesi ve rehabilitasyonu konuları işlendi. Akşam son oturumda ise ‘İnmede Botulinum Toksin Uygulamaları’ ile ilgili Türkiye genelinden, birçok farklı branştan kişinin izlediği canlı internet oturumu yapıldı. Soru ve yanıtlarla konu tartışıldı.” bilgisini verdi.

Sempozyumda sunulan tüm konuların içerikleri, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği’nin resmi internet sitesi  www.tsprm.org adresinde yer alıyor.
 
 


 

inme
motor kayıp
rehabilitasyon
Yorum (2)
mustafa
Eee?
6
Cevapla
Hasan Yanbasan
Eee de neeee?
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir