Medimagazin logo

İmamlara 'beyin ölümü' eğitimi

Vatandaşların beyin ölümü ile bitkisel hayat terimlerini birbirine karıştırması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - Selvi ÇELİK
İmamlara 'beyin ölümü' eğitimi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlık müftüler, imamlar ve yoğun bakım çalışanlarına beyin ölümü ile ilgili eğitim düzenleyecek. Verilecek eğitimlerde, tıbben ölüm olarak da adlandırılan beyin ölümünde kişinin son nefesini verdiği, bu hastaların en fazla makine desteği ile sadece organlarının korunabileceği anlatılacak.

HEDEF ORGAN BAĞIŞI

Sağlık Bakanlığı, beyin ölümü gerçekleşen hasta yakınlarının organ bağışında bulunmaktan kaçınması üzerine çalışma başlattı. Bakanlık, organ bağışını artırmak amacıyla vatandaşa beyin ölümü ve bitkisel hayat arasındaki farkı anlatacak. Bakanlık yetkilileri, müftüler, imamlar ve yoğun bakım çalışanlarına beyin ölümü ile ilgili düzenleyecekleri eğitimlerde, beyin ölümü gerçekleşen hastaların sadece organlarının korunduğunu, bu sürenin de 2 gün olduğunu söyleyecek. Eğitime katılacak imam ve yoğun bakım personelinin bu bilgileri vatandaşa ve hasta yakınlarına anlatarak organ bağışının artması hedefleniyor.

i̇mamlara
'beyin
ölümü'
eğitimi
Yorum (1)
Frankie Bellevan
müftüler ve imamlar da doktor baaddin(dahiliye) gibi düşünüyorlarsa(veya düşünemiyorlarsa demek daha uygun olur);beyin ölümü ve bitkisel hayat arasındaki farkı bilmek ülkemize organ nakilleri konusunda hiçbir şey kazandırmaz. önce bu ülkede "müslüman olma iddiasında bulunanlara" gerçek islam dinini "asıl ve doğru kaynaklardan" anlatacak,öğretecek çıkar menfaat kaygısı gütmeyecek ve allahtan başka hiçkimseden hiçbir şey beklemeyecek,"hiçkimsenin adamı olmayan" çok sağlam karakterli gerçek anlamda imanlı,inançlı,şahsiyetli ve dürüst fedakar insanlara ihtiyaç var. ama nerede? türkiye'de diyanet işleri başkanlığı ve teşkilatı içi boş ve anlamsız bir kurum. hepsi de "iktidar kim olursa olsun" onun emrinde devlet memuru zihniyetiyle hareket eden kişiler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir