Medimagazin logo

İlçede bin 300 kişi hastanelik oldu

Samsun’un Terme ilçesinde bin 300 kişi ishal, mide bulantısı ve yüksek ateş şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurdu. İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Vatandaşlar suyu kaynatarak içsinler” uyarısında bulundu.
İlçede bin 300 kişi hastanelik oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Samsun’un Terme ilçesinde 24-26 Eylül tarihleri arasında çoğunluğu çocuk olan yaklaşık bin 300 kişi kusma, ishal ve yüksek ateş şikayetlerinden dolayı Terme Devlet Hastanesi ile aile hakimliklerine başvurdu. Hastane yetkilileri kusma, ishal ve yüksek ateşten dolayı hastaneye sadece dün 670 kişinin başvurduğunu belirtirken, bunlardan 4 kişiyi Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne sevk ettiklerini, hastanedeki tüm yatakların dolduğunu söylediler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, salı günü ilçe merkezinde bakiye klorun yeterli olmadığının tespit edildiğini belirterek, “Terme Belediyesi ile irtibata geçilmiş ve yapılması gerekenler sözlü ve yazılı olarak bildirilmiştir. 25 Eylül Salı akşamı saat 18.00 itibariyle alınan su numunelerinde bakiye klorun yeterli olduğu görülmüştür. 25 Eylül 2012 tarihi itibariyle Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden oluşturulan bir ekiple kaynağa etkene ve bulaşmaya yönelik çalışmalar başlatılmıştır. İçme suyunun şu an itibariyle klor miktarı yüksek olabilir. Bu da mide bulantısına yol açabilir. Vatandaşlar suyu kaynatarak içsin" dedi.

10 vakadan gaita numunesinin alındığını ifade eden Kasapoğlu, “Tüm depoların tekrar yeniden gözden geçirilmesi, temizlenmesi ve klorlama işlemlerinin takibi yapılmaktadır. Epidemiyolojik çalışmalar başlatılmıştır. Acil serviste yaşanan yoğunluk nedeniyle acil servisteki hekim sayısı artırılmış, il merkezinden çocuk hastalıkları uzmanı takviyesi yapılmıştır. 24-26 Eylül 2012 tarihleri arasında çoğunluğu çocuk olmak üzere Terme Devlet Hastanesi’ne bin, aile hekimlerine de yaklaşık 300 vaka müracaat etmiştir. Bunlardan 18’i dirençli ateş şikayetlerinden dolayı çocuk hastalıkları servisinde yatırılarak tedavi altına alınmış, geri kalanlarının ise ayaktan tetkik ve tedavileri tamamlanmıştır. Bugün itibariyle hastanede yatan hasta sayısı 13’ü düşmüştür. Bu gibi yaygın ishal vakaların nedeni içme suyu olabilir" şeklinde konuştu.

terme devlet hastanesi
mustafa kasapoğlu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir