Medimagazin logo

İlaçta genetik çağ başlıyor

Zeneca, birçok hastalığın genetik nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlar üretmek amacıyla bir araştırma programı başlattığını duyurdu.
Kaynak: BBC TÜRKÇE
İlaçta genetik çağ başlıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İlaçlar, hastalık genlerinin "ayıklanacağı" Crispr adlı bir teknikle geliştirilecek.

Bu tekniğin, mevcut yöntemlerden daha ucuz, daha hızlı ve doğruluk payının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Araştırma, dünyanın farklı bölgelerinden önde gelen dört akademik ve endüstriyel gen araştırmaları merkezi tarafından yürütülecek.

İngiliz Astra Zeneca şirketinin Başkan Yardımcısı Dr. Lorenz Mayr, bu programın diyabet, kalp hastalıkları ve birçok kanser türü için ilaç geliştirilmesi sürecini hızlandırmasını umduklarını söyledi.


'Bilimi durduramazsınız'

Mayr, "Bilimi durduramazsınız. Bu, biyoteknoloji alanında onlarca yıl sonra kaydedilen en büyük gelişmelerden biri" dedi.

Birçok ciddi hastalık insan vücudundaki genlerin bozulmasından kaynaklanıyor.

İnsan genom projesi, insanların yaklaşık 24 bin geni olduğuna karar vermişti.

Bu genler, vücutta her hücrede çift zincirli yapıda bulunuyor.

İnsan genom projesiyle 15 yıl önce insan DNA'sının diziliminin belirlenmesi, sonunda belli hastalıklardan sorumlu hatalı genlerin tespit edilip bunları tedavi edecek ilaçların geliştirilmesi umudunu doğurmuştu.

Araştırmada kullanılacak teknik basit bir mantığa dayanıyor. İlaç şirketleri, hastanın DNA'sından hastalığa neden olan geni çıkarıp, bunları hastalığın tedavisine yönelik ilaç testlerinde kullanacak.

Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, 10 yıl süren ve milyarlarca dolara mal olan İnsan Genom Projesi'nin tamamlanmasını ilan ettiği konuşmasında yeni kuşakların kanserin ne olduğunu bilmeyeceği umudunu dile getirmişti.

i̇laçta
genetik
çağ
başlıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir