Medimagazin logo

Hürriyet O doktor hakkında yayınladığı haberin yanlış olduğunu kabul etti

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici yazdı..
Hürriyet O doktor hakkında yayınladığı haberin yanlış olduğunu kabul etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BİR doktor, özellikle de bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanı, tavandan gelen matkap sesi altında hasta muayene edebilir mi? Böyle sorunca saçma gibi gelse de aslında bir Türkiye gerçeğine işaret ediyor.

Mersin Devlet Hastanesi’nde görevli Op. Dr. Necati Demirhan, hastalarını bu koşullarda muayene etmek zorunda kalmış. Anlaşılan bir süre sonra da dayanamamış, başhekimliğe gidip inşaat faaliyetinin durdurulmasını istemiş. Sesler kesilince, geri dönüp muayeneye kaldığı yerden devam etmiş.
Ne yazık ki, hastalar doktorun itirazını anlayışla karşılamak yerine tepki göstermişler. Doktoru hastane yönetimine şikâyet etmiş, gazetecilere de haber vermişler.


İhlas Haber Ajansı mahreciyle geçilen haber, “Doktor matkap sesine kızdı hastaneyi terk etti” başlığını taşıyordu. Şikâyet eden hasta ve hasta yakınlarının gözüyle, onların anlattıkları üzerinden yazılan haber, Hürriyet’in yanı sıra onlarca haber sitesinde yer aldı. Doktorlar, etik duyarlılığını bildiklerinden olsa gerek, sadece Hürriyet’e tepki gösterdiler. Haberin yanlış olduğunu ve suçlanan doktorun açıklamasına yer verilmesi gerektiğini vurguladılar.

 

Doktorların eleştirisi, hemen karşılık buldu; Demirhan’ın facebook.com/doktorlarsitesi sitesine yaptığı açıklama, Hürriyet’in haberine eklendi. Demirhan, açıklamasında “Hastanede matkabın çalışması mı anormal, benim bu çalışmayı durdurmak için başhekimliğe gitmem mi?” diye soruyordu. Çok haklı bir soru bu. Bir doktorun o koşullarda hasta muayene etmesi beklenmemeli. Belli ki, bu durum hastalara ve hasta yakınlarına gerektiği gibi anlatılamamış, haberi yazan gazeteci de sadece onlara kulak vermiş. Doktorun görüşünü almadan, tek taraflı ve de baştan aşağı doktoru suçlayan bir dille haber yazmak yanlış. Üstelik bu tür haberlerin doktorlara yönelik şiddete zemin hazırlayabileceğini unutmamak gerek. Yeni şiddet haberleri yazmak istemiyorsak, daha iyi araştırılmış, daha özenli haberler yazmalıyız.

 

HÜRRİYET'İN YAYINLADIĞI O HABER

hürriyet'ten
o
doktor
hakkında
yayınladığı
haberin
yanlış
olduğunu
kabul
etti
Yorum (6)
RKTR
Aslında Hürriyet gazetesinin, geçenlerde yayınladığı ve doktorlar hakkında gerçek-dışı ifadelerle dolu “sigortacı” köşe yazısı için de düzeltme ve özür yayınlaması lazımdı. http://www.medimagazin.com.tr/hekim/hukuk-etik/tr-hekimlere-zorunlu-sigorta-1200-dava-acildi-65-milyon-tl-tazminat-odendi-2-17-64581.html
0
Cevapla
Ahmet
Özürde bile serzeniş var. Etik duyarlılığından dolayı SADECE hürrîyet e tepki gösterdiler diyo.
0
Cevapla
ali soner
hastalar madem gitti diye şikayet ediyolar be daha klinikten içeri sokmayacan arkadaşım ne hali varsa görsünler
0
Cevapla
Doktorlar Sitesi
Haberde yanlış yazılmış bahsi geçen DoktorlarSitesi.NET Facebook Sayfasıdır. Sayfamız bu konuda tepkisini net olarak ortaya koymuş Hürriyet'e karşı kampanya başlatmış ve doktorun açıklamasını o habere ekletmiştir. www.facebook.com/doktorlarsitesi
0
Cevapla
sibel
hasta bir saat, dr 15 dk ara verdim diyor.yani maksimum bir saatin içinde gazete aranmış, gazeteci gelmiş, hastayla konuşmuş...yuh. tuvalete gitsek de haber olacak mı gazetede? konu doktorlar olunca her tuzluğum var diyene hıyarla koşan habercileri insafa davet ediyorum.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir