Medimagazin logo

HIV Pozitiflerin hak ihlalleri raporu

Pozitif Yaşam Derneği, HIV pozitiflerin uğradıkları hak ihlallellerini araştırdı. Temmuz 2007-Temmuz 2008 tarihleri arasındaki hukuk danışmanlıkları temel alınarak yapılan ve Açık Toplum Enstitüsü tarafından desteklenen araştırma sonucunda, hak ihlalleri raporu hazırlandı
HIV Pozitiflerin hak ihlalleri raporu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Pozitif Yaşam Derneği, HIV pozitiflerin uğradıkları hak ihlallellerini araştırdı. Temmuz 2007-Temmuz 2008 tarihleri arasındaki hukuk danışmanlıkları temel alınarak yapılan ve Açık Toplum Enstitüsü tarafından desteklenen araştırma sonucunda, hak ihlalleri raporu hazırlandı.

İSTANBUL - UNAIDS evrensel erişim danışmaları (ulusal, bölgesel ve küresel danışmalar) HIV/AIDS’in, üzerinde önemle durulması gereken bir insan hakları meselesi olduğu konusunda birleşmişlerdir. HIV’le ilgili olarak toplumsal düzeyde edinilen yanlış bilgiler yine HIV ile yaşayan insanlar için çözülmesi gereken en büyük sorunlardan birini oluşturmaktadır.

Problem çözmeye ilişkin belirli bir yöntemin ve bütüncül bir yaklaşımın olmaması HIV ile yaşayanların ayrımcılık ve toplumsal tecride maruz kalmasına sebep olmaktadır. HIV ile yaşayan insanlar, gerek tıbbî hizmetlere erişim konusundaki yetersizlikler sebebiyle, gerekse üzerlerindeki toplumsal ve psikolojik baskı yüzünden haklarından diğer vatandaşlarla eşit olarak yararlanamamakta, bu durum da onlara zor anlar yaşatmaktadır. HIV pozitiflere yönelik bireysel ve toplumsal refleksin abartıldığı durumlarda, HIV ile enfekte olmuş kişiler tıbbî yardım almayı reddedebilmekte ve hatta toplumdan kendilerini tecrit edebilmektedirler.

2005 yılında kurulan Pozitif Yaşam Derneği, 2006 yılında faaliyete geçirdiği Pozitif Yaşam Destek Merkezi’nin ardından, 2007 yılında da HIV ile yaşayan kişilerin maruz kaldığı hak ihlâllerine ilişkin raporunu hazırlamıştır. Türkiye’de bir ilk olan bu raporda, destek merkezine bir yıl boyunca danışmanlık hizmetleri için başvuran (hukuk danışmanlığı/sosyal destek vb.) danışanların ihlâl öykülerinin yanı sıra, Türkiye’de ilk HIV vakasının görüldüğü 1985 yılından bu yana medyada, kitaplarda, HIV pozitif e-mail grubunda paylaşılan hak ihlâllerine yer verilmiştir. Bu rapora göre HIV’le yaşayan kişilerin maruz kaldığı belli başlı hak ihlâlleri kısaca şöyle sıralanabilir:

SAĞLIK HİZMETLERİNDE YAŞANAN İHLALLER
Bazen ölümle sonlanan, HIV/AIDS statüsünde olup tedaviyi reddetmek, kişinin bilgisi ve rızası olmadan test yaptırmak, HIV testinin sonucunu almayı reddetmek, karantina, gizlilik ilkesinin ihlâli, bireylerin isimlerini kendi rızaları olmadan aile ve medya gibi üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşmak.

Çalışma hakkının ihlâli: HIV POZİTİF olması sebebiyle kişileri işten çıkarma
Adalet/hukuk süreçleri: Fuhuş ve erkek erkeğe cinsel ilişkinin suç olarak görülmesi
Eğitim hakkının ihlâli: HIV/AIDS statüsündeki öğrencilerin yok sayılması
Sosyal Çevre ihlali: Reddedilme, aile ve arkadaşlar tarafından kötü muamele görme

NTV-MSNBC

hiv
pozitiflerin
hak
ihlalleri
raporu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir