Medimagazin logo

Hergün alınan aspirin, kolon ve mide kanserinden ölümleri azaltıyor

Sonuçları "Annals of Oncology" dergisinde yayımlanan araştırma, hergün alınan aspirinin, sigarayı bırakmak ve obeziteyi azaltmaktan sonra kanserle mücadelede en önemli etken olabileceğini ortaya koydu
Hergün alınan aspirin, kolon ve mide kanserinden ölümleri azaltıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Queen Mary Üniversitesi'nde görevli bilimadamları tarafından yapılan ve sonuçları "Annals of Oncology" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, aspirin kullanımının faydaları ve zararlarının araştırıldığı yaklaşık 200 çalışmanın incelendiği belirtildi.

Hergün alınan aspirinin, sigarayı bırakmak ve obeziteyi azaltmaktan sonra kanserle mücadelede en önemli etken olabileceğini belirten bilimadamları, İngiltere'de 50 yaş üzerinde herkesin, 10 yıl süresince hergün aspirin alması durumunda, gelecek 20 yılda 122 bin ölümün önlenebileceğini öngördü.

Bilimadamları, iç kanamaya yol açabilen aspirinin, mutlaka doktora danışılarak kullanılması uyarısında da bulundu.

Araştırmada, hergün aspirin kullanımının, kolon, mide ve özofajiyel kanserlerden ölüm vakalarını, yaklaşık yüzde 30 ila 40 oranında azalttığı gözlendi.

Bilimadamları, ilacın, meme, prostat ve akciğer kanserlerinden ölüm oranını azalttığı konusunda ise daha zayıf ve değişken bulguların elde edildiğini açıkladı.

Araştırma, kişilerin aspirinden fayda sağlamak için en az 5 yıl boyunca ilacı kullanması gerektiğini ortaya koyarken, araştırma ekibinin lideri Profesör Jack Cuzick, 50 yaş ve üzerinde sağlıklı herkesin, 10 yıl boyunca hergün düşük dozda (75 mg) aspirin alması tavsiyesinde bulundu.

hergün
alınan
aspirin
kolon
ve
mide
kanserinden
ölümleri
azaltıyor
Yorum (1)
cafer yılmaz
Bu haberi yaparken 5 yıl boyunca kullanılan Aspirin in % kac oranında gis kanamasına yol actığı da belirtilseydi keşke. Aspirin asla masum, yan etkisiz bir madde değil.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir