Medimagazin logo

"Her berbere ve kasaba doktor" dönemi başlıyor

6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, 1 Şubat’ta uygulanmaya başlıyor. Kanun çerçevesinde “tehlikeli” sınıfına giren berber, kuaför ve kasap gibi küçük işyerleri, bir hekim ve iş güvenliği uzmanı ile anlaşma yapmak zorunda olacak. Yeni kanunu değerlendiren İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, "Bir berber, bir kasap Bağkur primini ödeyemezken bu yük esnafımızı sıkıntıya sokacak” dedi.
"Her berbere ve kasaba doktor" dönemi başlıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, 1 Şubat’ta yürürlüğe giriyor. Kanuna göre küçük bir dükkanda kendisi dışında bir işçi çalıştıran esnaf, bu yasa için bir doktor ve iş güvenliği uzmanı ile anlaşma yapmak durumunda kalacak. Bu anlaşmaları yapmayan iş yerleri 1 Şubat’tan sonra yakalandıkları taktirde 1 işçi için 5 bin lira ceza ödeyecek.

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, yasanın hazırlanışında abartı olduğunu belirterek, “tehlikeli” sınıfındaki meslek gruplarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz, “Bir berber tehlikeli sınıfına sokuluyor. Gerekçe ‘çalışanın ayağına kablo takılıp düşebilir’ şeklinde. Bugüne kadar berber yanında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda ne gibi sıkıntılar doğduğu konusunda örnek bile yok. Gelir seviyesi en düşük olan berber esnafına aylık 200-250 lira külfet getirilmesini şimdilik erken buluyoruz. Çünkü bir berber, bir kasap Bağkur primini ödeyemezken bu yük esnafımızı sıkıntıya sokacak” şeklinde konuştu.

Bu yeni uygulamada devletin katkısı olması gerektiğini belirten Faik Yılmaz, “Şu anda devlet desteği çalışanın maaşının yüzde 1.4’ü oranında. Yani bin lira maaşı olan işçi için devlet 14 lira destek verecek. Oysa işyeri, bir işçi için aylık 250-300 lira ödeme külfeti altına giriyor. Burada devletin 14 lira desteğinin sözü olmaz. Yani devletin desteği devede kulak anlamına geliyor” dedi.


Esnafın her çalışan için aylık 390 lira SGK primi ödediğine dikkat çeken Yılmaz, bu yasanın uygulanmasından önce küçük esnafın üzerindeki maliyet yükünün azaltılması gerektiğini kaydetti. Yılmaz şunları söyledi:

“Mesela 390 liralık SGK prim yükü küçük esnaf için bu yasayı desteklemek amacıyla 200 liraya düşürülse. Hem yasa uygulanır hem de istihdam daha da artar. Eğer yasa bu şekliyle uygulanırsa esnaf bu külfetten kurtulmak için yanında çalıştırdığı elemanı işten çıkaracak. O zamanda yasa devletin istihdam politikasına ters düşecek. O bakımdan bir şeyi yaparken bir başka şeyi yıkmamak gerekir.”


İstanbul’da odaya kayıtlı ve kayıtsız 10 binden fazla berberin, yine 10 binin üzerinde kuaförün ve 3 binin üzerinde de kasabın faaliyette bulunduğunu belirten Yılmaz, bu kadar işyeri için hekim ve iş güvenliği uzmanı bulmanın da zor olduğunu söyledi. Mevcut hekim ve iş güvenliği uzmanının büyük işyerleri ve sanayi kuruluşlarıyla sözleşme yaptığını belirten Yılmaz, bu konuda rakamsal veriler elde edilmeden yasanın uygulamaya geçirilmesinin ayrı bir handikaba yol açacağını dile getirdi.

"her
berbere
ve
kasaba
doktor"
dönemi
başlıyor
Yorum (3)
Mücahit Altuntaş
Bunlar güzel. Hiç yaoktan iyiydir mantığı güzel de ! Yalnız ülkemizde en fazla ölümün olduğu alanlardan başlamak gerekmiyor mu? İş kazalarından ölümde Avrupada birinci , dünyada üçüncüyüz. Nedir o alanlar hangi sektörede ölümlü iş kazası var!Önce buraları en sorunlu sektörleri , en riskli alanları ,her bakımdan ve iş sağlığı ve güvenliği anlamında karşılıklı otokontrol ve gözetimle ele almak gerekmiyor mu? Elbette son günlerde artan trafik kazalarını öncelikli ele almak gerekmiyor mu ? Nasıl ve hangi yöntemle en az ölümlü ve yaralanmalı hale dönüşebilir ? Berberler kasaplar yada kuaförler sonra gelmiyor mu ? Triaj? Saygılarımla Dr.Mücahit Altuntaş.
0
Cevapla
zekeriya kalkan
pirenin üstüne deve basacak diye sağlık bakanlığı devenin önünü kesmeye çalışıyor;yahu pireyi kaldırsana.
0
Cevapla
alper bakır
bu yasa gerçek bir çılgınlık tayip erdogan artık haketen sınırı zorlamaya başladı ben bir esnaf olarak 10 yıllık bakur borcumu ödeyemzken bu doktor ve ıvır zıvırını nasıl ödiyecem yok fiyat artırın arkadaş miletin cebinde sigara alıcak parası yokken ben adamdan saç sakal a 30 tl alamam ya hani şöle diyor küçuk esnaf kapatın kepenkleri.yani robin hodd erdogan fakir den alıp zengini daha da zengin etmeye devam edicek ben oy verdiyim için utanmaya başladım yazıklar olsun bana.kim iyi dedikçe o bizi daha güzel becer di
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir