Medimagazin logo

'Hemşire olduğum halde benim başıma bu geldiyse...'

İdrar yolları enfeksiyonu teşhisiyle kaldığı hastanede hayatını kaybeden Çiğdem Bucak’ın annesi Nurhayat Bucak, kızının ölümünün ardından başlattığı hukuk mücadelesini 4,5 yıldır devam ettiriyor.
'Hemşire olduğum halde benim başıma bu geldiyse...'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Kastamonu’da, idrar yolları enfeksiyonu teşhisiyle dört gün kaldığı hastanede fenalaşan ve kaldırıldığı Hacettepe Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitiren 4.5 yaşındaki Çiğdem Bucak’ın annesi Nurhayat Bucak, aradan geçen zamana rağmen hak arayışını sürdürüyor.


Olay, 20 Kasım 2009 da Kastamonu’da meydana geldi. Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü'nde hemşire olarak görev yapan Nurhayat Bucak (33), kızı öldükten sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan kızının ölüm nedenini gösteren raporun iki yıl sonra tamamlandığını ve Kastamonu’ya gönderildiğini söyledi. Kızının 19 Kasım 2009’da kreşten geldikten sonra rahatsızlandığını anlatan Nurhayat Bucak, şöyle konuştu: “Ertesi gün Kastamonu’da özel bir hastaneye götürdüm. Çocuk doktoru muayene etti ve idrar yolu enfeksiyonu teşhisi koydu. Tedavi için hastaneye yatmamız gerektiğini söyledi. Biz de girişini yaptık.” İlk gün hemşirelerin, kızının ateşini 3 kez ölçmelerine rağmen 35 derece çıktığında hiçbir şey yapmadıklarını anlatan Bucak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bana bir şey yok deyip gittiler. Sabaha karşı şiddetli bir kusma başladı. Yine doktora ve hemşirelere söyledim bana ‘sen çok evham yapıyorsun’ diye beni azarladılar. O gün çocuk bütün gün kustu.” Kızının taburcu edilmek üzereyken hastanede fenalaştığını ve Hacettepe Tıp Fakültesi’ne sevk edildiğini anlatan Nurhayat Bucak, sözlerine şöyle devam etti: “Hacettepe Tıp Fakültesi’ne girdiğimizde çocuğumun kalbi durdu. Hastanede müdahale ettiler canlandırdılar ama ertesi gün yaşamını yitirdi.”

Kızının ölümünün ardından hastane ve doktordan şikayetçi olduklarını belirten Bucak, dosyanın Ankara, Kastamonu ve İstanbul arasında gidip geldiğini, tüm girişimlere rağmen ancak iki yıl sonra Adli Tıp Raporu’nun Kastamonu’ya gönderildiğini söyledi. Raporu aldıktan sonra ihmali olanlar hakkında dava açtıklarını belirten Bucak, şöyle konuştu: “Birilerinin bunun hesabını vermesi lazım. Ama aradan 4,5 sene geçti, açtığımız dava hâla sürüyor.” Nurhayat hemşire, Kastamonu 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açtıkları davanın 4,5 yıldır sürdüğünü ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Dava ile ilgili henüz bir karar çıkmadı. Dosya, Ankara Yüksek Şura Mahkemesi'nde bulunuyor. Benim, kızım özel hastanede ihmalden dolayı öldü. Bütün uyarılarıma ve ikazlarıma rağmen bir şey yapmadılar. Eğer, kızıma müdahale edilseydi şimdi yaşayacaktı. Başkalarının çocukları ölmesin diye 4,5 yıldır hukuk mücadelemi sürdürüyorum. Sonuna kadar bu davanın takipçisi olacağım. Ayrıca, Adli Tıp Raporu’nda kızımın ölüm sebebi belirtilmemiştir. Kızımın, neden öldüğünü bilmek istiyorum. İhmali olanların cezalandırılmasını talep ediyoruz.”


Bucak, sağlık çalışanı olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Sağlık çalışanı ve bilinçli bir anne olduğum halde bu benim başıma geldiyse, sıradan bir vatandaşın başına gelmemesi için uğraşıyoruz. Hâla da uğraşmaktayız. Sonuna kadar bıkmadan yılmadan uğraşacağım.”Bucak, 4,5 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesinde Türkiye’deki mahkemelerden bir sonuç elde edemediği takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde mücadelesini sürdüreceğini sözlerine ekledi.

'hemşire
olduğum
halde
benim
başıma
bu
geldiyse...'
Yorum (5)
A.K.
Muhtemelen şiddetli kusmaya bağlı metabolik dengenin bozulmasına (asidoz-alkaloz)bağlı,Na-K dengesizliğinden dolayı kalp durmuştur.Başınız sağ olsun.Allah kimsenin başına vermesin.Özel hastanelere çok fazla itibar edilmemeli...
0
Cevapla
Frankie Bellevan
ne yazık ki insan odaklı olmayan,öncelikli olarak insanı ele almayan,sadece paraya dayalı "vicdansız" sağlık sistemimizin getirdiği sonuç. zaten nurhayat hemşire yavrusu için gerekenlerin gerçekten yapılmış olduğuna inansaydı,eminim ki bu kadar uğraşmaz,dava açmaz ve sadece yavrusunun yasını tutardı. allah nurhayat hemşire hanıma ve tüm aileye sabır versin. her zaman "önce insan" deriz ama bu söz palavradan öteye gitmez.
0
Cevapla
md
Sepsis, metabolik asidoz, kardiyopulmoner arrest... Her türlü müdahaleye rağmen mortalite ihtimali yüksek. Allah rahmet eylesin demekten başka bir çare yok. Sizin gibi başka çocukların da başına gelmiştir ve gelecektir... Bazı şeylere kader demeli, Allah kimseye yaşatmasın...
0
Cevapla
sibel tayga
sepsis olmuş çocuk besbelli
0
Cevapla
ezik
Çocuğunuzla ilgilenmeyen doktor ve hemşirelerle ilgili cümlenizin her doktor ve hemşirenin kafasına kazılarak yerleştirilmesini isterim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir