Medimagazin logo

"Hekimlere yargısız infaz yapmayın"

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, Adana'da anne karnındaki down sendromlu bebeğin kalbinin durdurulması sonrasında anne ve karnındaki ikizlerin ölümüyle sonuçlanan olayın elde olmayan komplikasyonlardan kaynaklandığını savundu. Cansun, operasyonu gerçekleştiren doktora yönelik suçlamaları ise ‘yargısız infaz’ olarak değerlendirdi.
Kaynak: İHA
"Hekimlere yargısız infaz yapmayın"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BADANA-ir fabrikada dış ticaret uzmanı olan Hatice Demet Buzpınar (36) ile elektrik mühendisi Eren Buzpınar (38), 9 yıl önce evlenerek 1 çocuk sahibi olduktan sonra yine çocuk sahibi olmak istedi. Bu süreçten sonra Hatice Demet Buzpınar, 5,5 ay önce gittiği kadın doğum doktorunda hamile olduğunu ve ikiz bebek beklediğini öğrendi. Ancak daha sonraki kontrollerde bebeklerden birinin down sendromlu olduğu öğrenildi. Buzpınar, bunun üzerine iğne ile down sendromlu bebeğin kalbinin durdurulmasına, sağlıklı olan diğer bebeğin ise yaşamının devam ettirilmesine karar verdi. Yapılan ameliyattan sonra kadın ve ikiz bebekleri hayatını kaybetti.


Yaşanan olayın ardından operasyonu gerçekleştiren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. C.E’ye yönelik suçlamaların artması üzerine Adana Tabip Odası bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten ve Tabip Odası üyesi doktorların katıldığı toplantıda konuşan TJOD Başkanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, operasyonu gerçekleştiren doktora yönelik suçlamaları ‘yargısız infaz’ olarak nitelendirdi. Demir, “Aldığımız bilgiye göre meslektaşımız, aileye bebeklerden birinin down sendromu taşıdığını ve bununla ilgili olarak gebeliği devam ettirme veya sonlandırma kararının kendilerine ait olduğunu belirterek, yapılacak işlemlerle ilgili olası riskleri anlatmıştır. Zaten bu etik olarak olması gereken ve tıbbi olarak da zorunlu bir bilgilendirmedir. Ardından hasta bebeğin gelişimi durdurulmuş, sonrasında da enfeksiyon, dekolman, damar içi pıhtılaşma veya kalp krizi nedeniyle hasta hayatını yitirmiştir” dedi.


Doktorun bu olayda bir kusurunun olmadığını iddia eden Demir, bu tür talihsizliklerin, bu tür komplikasyon riski olan vakalarda daima var olduğunu söyledi. Tedavi süresinin ve sürecinin yasal olduğunu belirten Demir, “Ancak henüz yasal süreç devam ederken meslektaşımızın adeta katil gibi lanse edildiğini görmek inanın bizi derinden yaralamıştır. Korkarım ki bu tip yaklaşımlar sonunda bu tip riskli işlemleri yapan hekimler, yasal korkular ve medya korkusu ile bu işleri yapamaz hale gelecektir” diye konuştu.


Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bebeğin birinin kalbini durdurursunuz, yüzde 90 ila 95 arasında gebelik normal devam eder gününe kadar veya bebeğin doğacağı zamana kadar ulaşır ama yüzde 5 ila 10 arasında bu yaptığınız işleme bağlı her 2 ya da 3 bebeği de kaybetme riskiniz vardır. Tıpta komplikasyon denilen bir kavram vardır. Siz ne kadar dikkatli olursanız olun her türlü girişimde hastanın ne yazık ki hayatını kaybetme veya kalıcı hasar riski vardır. Bu tüp bebek işleminde, histeroskopi gibi basit ameliyatlarda da olabilir. Komplikasyonu olmayan hekim hiç müdahale etmeyen hekimdir. Olayın kasıtlı olmadığını, her an hepimizin başına gelebilecek bir talihsizlik olduğunun bilinmesini isteriz.”


Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten de, olayın elde olmayan komplikasyonlar neticesinde meydana geldiğini ileri sürerek, Prof. Dr. C.E.’ye yönelik suçlamaların yersiz olduğunu savundu.

türk jinekoloji obstetrik derneği
tjod
cansun demir
Yorum (2)
inanç erdoğan
Çok üzücü bir olay. Hastanın eşinin ve doktorunun yaptığı açıklamaları okudum. Bir üniversite hastanesinde, amniosentezi yapan, tanı sonrasında da fetosid uygulayan doktor branşında Türkiye çapında isim yapmış tanınmış bir hoca. Gelişebilecek komplikasyonlar anlatılmış ve onam formu da alınmıştır (üniversite hastanesi ve doktorun hoca olduğunu bildiğim için bu şekilde düşünüyorum). Bütün yapılanların prosedürlere uygun olduğunu ve sonrasında gelişen olayların da tamamen bir komplikasyon olduğunu düşünüyorum. Hiçbir doktor böyle trajik bir olayın gelişmesini istemez. Öncelikle ailenin başı sağolsun, Allah geride kalanlara sabırlar versin. Hocamıza da çok geçmiş olsun diyorum..
0
Cevapla
Zafer
1)ÖZEL:Hasta terminal onkoloji vakası olsa ve büyük bir ameliyata alınıp da bu sonuç gelişseydi, aile sonuca hazırlıklı olduğu için çok fazla sorun beklenmezdi. Bu vakada ani gelişen ve hiç beklenmeyen bir talihsiz komplikasyon ani bir şok patlamaya neden olmuştur. İşlemde her şey olumlu gelişip tamamlandığı halde, gelişen bu talihsiz komplikasyonun(ağrı kesici alındığında bile ölümcül bir komplikasyonun nadiren olabileceğini biliriz, gerektiğinde ağrı kesiciyi uygulamak zorunda kalabiliriz, ölümcül bir komplikasyonla da karşılaşabiliriz: Bu bir komplikasyondur, maalesef dünyanın en başarılı hekimide olsanız bu kadere boyun eğmek zorunda kalabilirsinız)olmasından dolayı hekimin en az aile kadar üzüldüğünden kimsenin kuşkusu olmamalıdır. 2)GENEL: Haberi duyuran STK temsilcisi arkadaşlar çok duyarlı bir şekilde güzel bir iş yapmışlardır. Bu zamana kadar bir çok hekim buna benzer hadiselerden dolayı mağdur olmuş ve tutunacak dal bulamamıştır.Bundan sonra da her hekim bu gibi olaylarla kaçınılmaz bir şekilde karşı karşıya gelecektir.Özel olarak kişi bazında değil de, genel olarak tüm hekimlerin konuları ile aynı duyarlılıkta ilgilenme durumuna ulaşabildiğimizde meslek olarak sıkıntılarımız minimuma inecektir. Bu nedenle, STK'a bağlı olarak meslektaşlarımızın tümünü haksızlıklardan koruyucu acil müdahele ekibi kurulabilir (Bu ekip, temelde çıkar gözetmeksizin gönüllülük ilkesine göre çalışmaya odaklı Hukukçu ve Doktorlardan oluşan, donanımlı bir acil yardım ekibi olmalıdır). 3)İnşallah bu talihsiz vakada olabilecek olumsuzluklar kısa sürede bertaraf edilir. AMA UNUTULMAMALIDIR Kİ;Bu vakadan, her an bu tür komplikasyonlarla karşı karşıya olabilen tüm meslektaşlar yararına bir kıssadan hisse çıkaramazsak, bu vakanın basında tek başına yavan olarak incelenmesinin hiç bir anlamı ve faydası olmayacaktır. Saygılarımla
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir